GeriEkonomi Uganda kadar olamadık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uganda kadar olamadık

Dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden Uganda Meclis'i 6 milyon dolarlık servetini açıklayamayan Milli Eğitim Bakanı Tümgeneral Jim Muhvezi'nin dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi. Muhvezi'nin malvarlığı arasında kumarhane, baskı şirketi ve bir gazete bulunuyor.

Yolsuzlıkların kanıksandığı Afrika ülkelerinden Uganda'da parlamento, 6 milyon dolarlık serveti için tatmin edici açıklama yapamayan ülkenin en güçlü adamlarından eski istihbarat şefi ve Milli Eğitim Bakanı Tümgeneral Jim Muhvezi'nin dokunulmazlığını kaldırdı.

Tümgeneral Jim Muhvezi 1986'daki iç savaş sırasında kendisine bağlı milisler ile Yoveri Museveni'yi Devlet Başkanlığı'na taşımıştı. Generalin akıbeti şimdi Devlet Başkanı Museveni'nin kararı onaylayıp onaylamamasına bağlı. Parlamento'nun ülkenin en güçlü adamlarından Muhvezi'ye ‘dokunması’ Devlet Başkanı Museveni'nin yolsuzluklarla mücadele kararı almasıyla başladı.

Parlamento özel bir araştırma komisyonu kurdu ve kamu görevlilerinin yolsuzluklarını araştırmaya başladı. Komisyon, Jim Muhvezi'nin gizli istihbarat servisi başkanlığı sırasında bir yılda 6 milyon dolarlık (1.4 trilyon lira) bir servet yaptığını belirledi.

NEREDEN BULDUN?

Muhvezi'nin malvarlığı arasında başkent Kampala'da bir kumarhane, bir baskı şirketi ve bir gazete bulunuyor.

Parlamento şimdi Milli Eğitim Bakanı olan Muhvezi'ye ‘‘Nereden buldun?’’ sorusunu sordu. Muhvezi komisyonu ikna edecek cevap veremeyince, parlamento, Milli Eğitim Bakanı'nı, görevini kötüye kullanmak, yolsuzluk yapmak, mal beyanını eksik vermek ve silahlı kuvvetlerin, ‘‘askerler ticaretle uğraşamaz’’ kuralını ihlal etmekle suçladı.

Bir ay süren tartışmanın ardından dün Parlamento, 48'e karşı 91 ‘‘evet’’ oyuyla bakanın dokunulmazlığını kaldırma kararı aldı.

Yaptığı bina çöken vekil topun ağzında

Brezilya'da geçtiğimiz günlerde çökerek 8 kişinin ölümüne yol açan 22 katlı binanın Sergio Naya adlı bir milletvekilinin sahibi olduğu şirket tarafından inşa edildiği ortaya çıktı. Brezilyalı emlak kralı Sergio Naya, binanın yapı malzemelerinden çaldığını ve eski malzeme kullandığını itiraf ederken amatör bir kameraman tarafından görüntülenince, siyasi ve ticari hayatının sonuna geldi.

Kongre dokunulmazlığının kaldırılması için soruşturma başlatırken, vergi dairesi vergi yolsuzluğu yaptığı gerekçesiyle 13.3 milyon dolarlık (3.1 trilyon) ceza kesti, müteahitlik karnesi de iptal edildi. Sergio Naya'nın sahibi olduğu inşaat şirketinin Rio de Janerio kentinde inşa ettiği Palace II adlı bina 22 Şubat tarihinde çökmüştü. Binanın çökme tehlikesiyle tahliye edilmesinin ardından eşyalarını almak üzere binaya giren 8 kişi, beton ve demir enkazının altında kalarak can vermişti. 1970'li yıllarda cuntayla iyi ilişkiler kurarak bir anda yıldızı parlayan Naya, Brezilya'nın en zengin milletvekillerinden biri. ABD'de 826, San Paulo'da 5 bin ve İspanya'da 3 bin mülkü bulunan Sergio Naya'nın servetinin 500 milyon dolar (116 trilyon lira) civarında olduğu tahmin ediliyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle