Ufuk Sandık: Otomotiv ihracatı 2002'de 5 milyar doları yakalayacak

Hürriyet Haber
21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ufuk SANDIK

OTOMOTİV ihracatı rekora koşuyor. 1999 yılında 2.2 milyar dolar ihracat yapan Türk otomotiv sektörü, 2002 yılında 5 milyar dolarlık ihracatı tek başına gerçekleştirmeyi hedefliyor. İhracatın özellikle Avrupa Birliği gibi gelişmiş bir pazara yönelmesi ise dikkat çekiyor.

1999 yılında otomotiv sektörünün ihracatı 1998 yılına göre yüzde 50 oranında artarak 2.2 milyar dolara yükseldi. Bu artışın bir bölümü yan sanayi ihracatından kaynaklandı. Yan sanayii 1999 yılı içinde toplam yüzde 10 oranında artış gerçekleştirdi. Ana sanayiinin ihracatı ise 1998 yılına göre yüzde 154 artarak 1 milyar doları aştı. Otomobil ihracatı yüzde 418, otobüs ihracatı ise yüzde 28 oranında arttı.

Sektörde 1990'lı yıllarda başlatılan yeniden yapılanma çalışmaları, ihracatın gelişmesi yönünde önemli bir rol oynadı. Bugün başta Oyak Renault olmak üzere Tofaş, BMC, Mercedes Benz, Man, Karsan, Otoyol, Türk Traktör ve Uzel'in ihracat çalışmaları 1999 yılında otomotiv sanayi ihracatında sürükleyici bir rol oynadı.

Sektörün ihracatında lokomotif görevini üstlenen Oyak Renault geçen yıl 612 milyon dolarlık otomobil ihracatı gerçekleştirdi. Renault'u 163 milyon dolarla Mercedes Benz, 135 milyon dolarla Tofaş, 50 milyon dolarla Karsan ve 36 milyon dolarla Man izledi.

Türk otomotiv sanayii ihracatının, yatırım aşamasındaki ihracat projelerinin tamamlanmasının ardından patlaması bekleniyor. Otomotiv Sanayii Derneği'nin raporuna göre ihracat 2002 yılında 300 bin adet yıla çıkarken, ihracatın parasal getirisi 5 milyar doları yakalayacak. Bugün Oyak Renault ve Tofaş'ın 75 bin, Ford Otosan'ın 100 bin ve diğer firmaların 50 bin adet olmak üzere 300 bin adetlik ihracat amaçlı yatırımları devam ediyor.

RENAULT: Sadece Türkiye'de üretilen Renault Megane Wagon'un Avrupa ülkelerine ihraç eden Oyak Renault, ihracat çalışmalarına devam ediyor. Renault geçen yıl 70 bin otomobil ihraçe etti. Renault'nun ihracat amaçlı olarak yatırımları devam ediyor.

FORD OTOSAN: 600 milyon dolarlık yatırımla Gölcük'te fabrika kuruyor. İhracat amacıyla geliştirilen hafif ticari aracın üretimi 2002'de başlıyor. Üretimin yüzde 90-95'i ihraç edilecek. Ford Otosan, yılda 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyor.

TOFAŞ: Bursa'da deneme üretimine başladığı hafif ticari aracı Avrupa ülkelerine ihraç edecek. Scudino adı verilen araçtan 2000 yılında 12 bin, 2001 yılında ise 20 bin ihraç edilmesi planlanıyor. Tofaş, Palio ve Siena modellerinin parça ihracatının dışında Avrupa'ya Palio Weekend'de satıyor. Geçen yıl 7 bin 600 Palio Weekend ihrac edildi.

TOYOTASA: Toyotasa, mayıs ayında Adapazarı fabrikasında makyajlanacak olan Corolla'yı Avrupa'ya ihraç etmeyi planlıyor. Corolla sedan modeli Avrupa'da sadece Türkiye'de üretiliyor. Toyotasa uzun süredir, Corolla'yı Avrupa'ya ihraç etmek için çalışmalar yapıyordu.

HYUNDAİ: Hyundai Assan fabrikasında üretilen yeni Accent'lerin Avrupa'ya ihraç edilmesi gündemde. Hyundai Assan, Türkiye'nin ikili anlaşmaları olan Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya gibi ülkelere ihraç etmeyi planlıyor.

Otomotiv sanayii ihracatı

Yıllar ABD Doları

1992 513 milyon

1993 507 milyon

1994 750 milyon

1995 1.1 milyar

1996 1.3 milyar

1997 1.3 milyar

1998 1.4 milyar

1999 2.2 milyar

İhracatta ilk 5 (1999/$)

Oyak Renault 612 milyon

Mercedes Benz 163 milyon

Tofaş 135 milyon

Karsan 50 milyon

Man 36 milyon

Honda S2000'nin üstü kapandı

GEÇEN yıl Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenen Honda S2000 Roadster'in hard top versiyonu da ilk kez bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Geçen yılki fuarda ‘‘yılın cabriosu’’ ödülünü kazanan S2000 Eylül 1999'dan beri Avrupa'da satılıyor.

Formula 1 yarış araçlarından esinlenerek üretilen S2000 modelinin hard top versiyonun da büyük ilgi göreceği tahmin ediliyor.

S2000'de herşey sürücü için tasarlanmış. Bir yarış aracında olduğu gibi marş düğmesi basmalı tiptir. Elektronik takometre ve hız göstergesi kontak anahtarı çevrildiğinde aydınlanıyor. Fakat motor, marş düğmesine basıldığında çalışmaya başlıyor.

Motorun devri kırmızıya dönüşen bir sıra LED'le gösterilir. Pedallar ve vites değiştirme düğmesi alüminyum, koltuklarla direksiyon simidi ise deriyle kaplı bulunuyor.

Honda S2000 hafif ve yüksek performanslı bir roadster olmanın yanında donanım olarak bakıldığında oldukça zengin; sürücü ve yolcu hava yastıkları, merkezi kilit, immobilizer, elektrikli camlar ve aynalar, elektrikli tavan, stereo radyo kasetçalar, yuvarlanmaya karşı koruyucu barlar, ABS, hidrolik direksiyon...

Honda S2000 roadsterin üstü açık modeli Anadolu Honda Otomobilcilik tarafından Türkiye'ye de ithal ediliyor. Honda S2000'nin Türkiye'deki satış fiyatı 35.9 milyar lira.

HONDA S2000 FELSEFESİ

Honda'nın 50'nci yaşgününü kutlamak amacıyla üretilen S2000, şirketin spor otomobil geleneğini ve motor sporları mirasını yansıtmak üzere tasarlandı. Özellikle S2000 Honda'nın 1965'te lanse ettiği S800 spor otomobilin manevi varisi; aslında Honda S2000 o modelden bu yana Honda'nın arkadan çekişli ilk otomobili.

Honda S2000, Honda NSX ile birlikte Tochigi'de bulunan Takanezawa fabrikasında üretiliyor. Yılda 12 bin adetle sınırlı olan S2000'nin geliştirme çalışmaları ise 3 yıl sürdü.

Monroe'dan hediye kampanyası

AMORTİSÖR üreticisi Monroe, hediye kampanyası düzenliyor. Kampanyaya 18 yaşından büyük ve Monroe ile bağlantısı olmayanlar katılabiliyor. Katılımcılardan istenen; Monroe TV spotunu izleyip, cevap formunda sorulan soruya doğru olarak cevap vermeleri ve formu posta yoluyla tarafımıza göndermeleri. Noter huzurunda yapılacak çekiliş sonucu 1 kişi Renault Clio Symbol, 5 kişi TV, 25 kişi müzik seti ve 69 kişi de walkman kazanacak. Başvurular 24 Mart 2000 tarihinde sona erecek. Kazanan talihliler 7 Nisan 2000 tarihinde gazetelerde duyurulacak.

Fiat Panda 20 yaşında

FİAT'ın 1980 yılında bu yana kesintisiz ürettiği ‘‘Panda’’ marka ekonomik otomobil 20'nci yılını kutluyor. Çok az yakıt tüketerek İtalyan kalkınmasında simge haline gelen ve özellikle kentlerde ki yoğun trafiğe karşı adeta ilaç gibi gelen ‘‘Panda’’ kolay kullanım, basit park etme ve ucuz yedek parçası ile İtalyanların sevgilisi

haline gelmişti. Bugüne dek 60 ayrı tipte üretilen ve 31 ülkede pazarlanan ‘‘Panda’’nın ilk adı ‘‘Tenis ayakkabısı’’ olarak planlanmıştı. Ne varki daha sonra nesli tükenmeye başlayan ‘‘Panda’’ya benzeyen Fiat'ın bu ekonomik otomobiline sevimli hayvanın adı verilmişti. Panda, 20 yılda 4 milyon 134 bin adet üretildi. Reha ERUS/ROMA

Scania sürüş eğitimi verdi

SCANİA, düzenli olarak sürdürdüğü eğitimlerden bir yenisini 17-21 Ocak 2000 tarihleri arasında Doğuş Ağır Vasıta Organizasyonu ile Gebze şubesinde gerçekleştirdi. Jan Gustavsson ve Matts Bander tarafından verilen Master Driver eğitimin amacı, Türkiye genelindeki bilinçli, ekonomik ve güvenli araç kullanımını yaygınlaştırmak. Scania'nın Malatlay, Bursa, Bolu, Hatay, Erzurum, İzmir ve Çorum servis yetkilileri ile ilçe, Serlog, Türker ve Ataklar filo firma yetkililerinin katıldığı eğitimde gerek teorik gerekse araç üzerinde pratik bilgiler verildi. Bu eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılara Master Driver Brovesi verildi.

BMW Group’da yeni organizasyon

BMW Group çatısı altında birleşen BMW, Rover, Land Rover, MG ve Mini markalarının satış organizasyonları, BMW Group içindeki sinerjiden daha iyi yararlanmak üzere birleştiriliyor. BMW Group tarafından dünya genelinde sürdürülen yeniden yapılanma çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. BMW Group markalarının, satış organizasyonlarındaki yeni yapılanma, Rover'ın anavatanı İngiltere'de de kendini hissettirdi. İngiltere'de 300'ün üzerinde çalışanı etkileyecek olan bu karar ile; Rover Cars UK, Land Rover UK, Mini/MG UK ve BMW GB'nin satış organizasyonları, BMW GB'nin merkezinde birleşti.

Varan kaptanlarına check-up

VARAN tüm kaptanlarını tepeden tırnağa sağlık kontrollerinden geçiriyor. Her yıl düzenli olarak yapılan sağlık kontrolleri bu yılda şubat ayı içerisinde tamamlanacak. Tam teşekküllü Haseki Hastanesi ile özel anlaşma yapan Varan, her gün 10 kaptanı check-up'tan geçiriyor. Check-up işlemleri kaptanların duyu organlarını, kalp elektro ve beyin akciğertomografileri, ultrasonografi, laboratuvar tetkikleri ve sinir sistemi kontrolleriyle mental sağlığı kontrol eden psikomotor ölçüler ve diğer psikoteknik unsurlardan oluşuyor.

Egzozundan oksijen çıkan otomobil

NİSSAN Sentra 2000, hava kirliliği konusunda ABD eyaletleri arasında en yoğun önlemleri olan Kalifornia'da ‘‘dünyanın en temiz’’ otomobili seçildi. Kalifornia'da satılan ‘‘en temiz egzoz emisyonlu’’ benzin motorlu bir otomobile göre 8 kat daha temiz egzoz emisyon ürettiği saptandı. 1.8 litrelik benzin motoru kullanan Nissan Sentra 2000'nin radyatörü, neredeyse havayı temizliyor ve egzozundan oksijen olarak çıkartıyor.

Chrysler ile Çitasad'ın yolları ayrıldı

ALMAN Daimler Benz ile Amerikan Chrysler'in birleşmesinin ardından Türkiye'deki ilk değişiklik Chrysler distribütörlüğünde yaşandı. Uzun yıllardır Chrysler marka otomobil ve arazi araçlarının distribütörlüğünü yapan Çitasad'ın Türkiye temsilciliği iptal edildi. Çitasad'ın ortakları arasında işadamı Alp Yalman'da bulunuyordu. Çitasad, başta 4x4 arazi aracı Jeep Cherokee ve Grand Cherokee olmak üzere, Stratus, 300M ve Grand Voyager araçlarının satışını gerçekleştiriyordu.

DaimlerChrysler, Türkiye'de Chrysler Jeep adında yüzde 100 yabancı sermayeli yeni bir şirket kurdu. Geçtiğimiz günlerde kuruluşu tamamlanan şirketin bir iki ay içinde faaliyete başlayacağı belirtiliyor. Yeni şirket faaliyete başladıktan sonra Chrysler marka araçların Türkiye'deki ithalatı ve satışını gerçekleştirecek.

Türkiye'de Chrysler marka ticari araçların üretimini yapan şirketin ise DaimlerChrysler ile herhangi bir ilgisi bulunmuyor. Chrysler'in isim hakkı ile üretim yapan şirket, yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş. Gebze'deki fabrikada Chrysler markası ile kamyon ve kamyonet üretiliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı