GeriEkonomi Ufuk Sandık: Otomobil fiyatlarındaki artış enflasyonun altında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ufuk Sandık: Otomobil fiyatlarındaki artış enflasyonun altında

Ufuk SANDIK

Türk otomobil piyasasında bu yıl pekçok modelin fiyatı, reel olarak geriledi. Tofaş-Fiat'ın değerlendirmeye alınan 9 otomobilinin yıllık fiyatı yüzde 6.76 ile yüzde 24.61 arasında artış kaydederken, Renault'un incelenen 7 modelinde zam oranı yüzde 7.06 ile yüzde 17.22 arasında değişti. A.A. tarafından yapılan değerlendirmede 16 modelin fiyat artışları, yılın 11 aylık döneminde TÜFE'deki yüzde 35.7'lik oranın epey altında kaldı.

Tofaş-Fiat'ın yılın tamamında satışta kalan modelleri arasında Palio 1.4 EL RT'ye yüzde 19.05, Palio 1.6 HL AJ'ye yüzde 6.76, Siena 1.4 EL RT'ye yüzde 16.76 zam yapıldı.

Siena 1.6 HL AJ'nin fiyatı sadece yüzde 8.31 artarken, Marea 1.6 SX EB yüzde 13.53, Şahin 1.4 i.e. yüzde 23.00, Şahin 1.6 i.e. yüzde 24.61, Kartal 1.6 i.e yüzde 21.26, Doğan 1.6 i.e yüzde 24.44 artış yaşadı.

Renault'un Twingo Pack modeline yıl boyunca toplam 13.15, Twingo Elize'e yüzde 13.29 zam yapıldı.

Clio Symbol RN 1.4 yüzde 17.22, Clio Symbol RNA 1.4 yüzde 17.00, Clio Clio 1.4 RTA yüzde 16.56 zam görürken, Megane RTE 1.6 16V AC yüzde 7.06, Megane Wagon RTE 1.6 16V ise yüzde 10.03 zamlandı. Türkiye Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı İsmet Tepret, ‘‘Şu anda Türkiye'de otomobil normalden yüzde 25 ucuz durumda’’ dedi. Avrupa'dan ithal edilen araçların fiyatlarının Euro'nun zayıflığı dolayısıyla fazla yükselmediğini söyleyen Tepret, ‘‘Yerli üreticiler de ağır rekabet şartları dolayısıyla hem maliyetlerini azalttılar hem de fiyat ayarlamalarını ona göre yaptılar’’ diye konuştu.

Nissan en çevreci benzinli otomobil

Nissan'ın Bluebird Slyphy modeli, dünyada çevre korumaya ve egzoz emisyonlarını azaltmaya en kararlı yörelerden California'da ‘‘en temiz araç’’ ilan edilen Nissan SULEV (Super Ultra Emission Vehicle) teknolojisi ile donatıldı. Bluebird Slyphy, hidrokarbon, azotoksit ve karbonmonoksit emisyonları açısından ‘‘en temiz emisyon’’ sayılan miktarların da altında emisyon üretiyor. Bu miktarlar, Japonya Ticaret Bakanlığı'nın 2000 yılı için saptadığı miktarlardan ise yarıyarıya düşük.Motorun, hava ve yakıtı optimum biçimde karıştırması amacıyla içerde kullanılan özel harmanlama sistemi, yakıtın en iyi biçimde yakılıp, egzozdan en temiz biçimde atılmasını sağlıyor.

Suzuki motosikletleri Türkiye'ye geliyor

Suzuki Motor Corporation, 2000'li yıllarda Türkiye motosiklet pazarına girecek olan Suzuki Motosikletleri'nin distribütörlüğünü Suzuki Otomobil Pazarlama ve Ticaret'in bünyesine kattı. 17 yıldır Suzuki otomobillerinin Türkiye Distribütörü olan Suzuki Otomobil Pazarlama ve Ticaret, Suzuki motosikletlerinin yeni modellerini bütün dünya ile aynı anda getirip, yetkili satıcı ağları ile motosiklet tutkunlarını biraraya getirecek.

Vanholl otobüsleriyle konforlu yolculuk

Belçikalı Vanhool'un ürettiği E-200 otobüsleri Türkiye'de satışa sunuldu. Vanhool'un Türkiye distribütörlüğünü Mermerler şirketler Grubu bünyesindeki Meroto İthalat İhracat ve Otomotiv yapıyor. Vanhool, modüler bir konsepte göre tasarlanan entegre otobüs, şehirlerarası otobüsler ile havaalanları apronlarda kullanılan otobüslerin her türünü üretiyor. Vanhool E-200'ün 49 yolcu kapasiteli geniş bir iç mekanı var. Yolcu koltukları; öne, arkaya, sağa, sola hareket edebilmesinin yanında, ergonomik tasarımı sayesinde yolcularını yormadan taşır. Terletmeyen özel kumaşı ve hareketli kolçakları ise ekstra konfor sağlıyor. Vanhool’de buzdolabı, su ısıtıcısı, mikser ve lavabosuyla özel bir mutfağa sahip. Havalandırması, sürücü ile haberleşme telefonu, kliması ve dışarıyı gören bir penceresi olan dinlenme odasına, hem içeriden, hem de dışarıdan girilebiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle