GeriEkonomi Ufuk Sandık: Eski jenerasyon yerli otoların satışı düşüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ufuk Sandık: Eski jenerasyon yerli otoların satışı düşüyor

Ufuk SANDIK

İlk dört ayda toplam 35 bin 292 adet yerli otomobilin satıldığı Türk otomobil pazarında, eski jenerasyon otoların payı giderek düşüyor. Tofaş'ın Kuş serisi, Renault'nun ise Toros modelinin yer aldığı eski jenerasyon otoların pazardan aldığı pay ilk dört ayda yüzde 17.3'e geriledi. Tofaş'ın ürettiği Şahin, Doğan, Kartal gibi modellerin dört aylık satışları 4 bin 847 olurken, bu otoların pazar payı ise yüzde 8.1 olarak gerçekleşti. Renault'nun ürettiği Toros ve Renault 9 otomobillerin dört aylık satışları ise 7 bin 149 oldu. Eski jenerasyon Renault'ların pazar payı ise 12'de kaldı.

Eski jenerasyon otoların satışları düşerken, yeni jenerasyon otoların satışlarında yükseliş dikkati çekiyor. Tofaş'ın 178 projesi kapsamında üretilen Palio, Siena gibi yeni jenerasyon otolar ve Tipo’nun dört aylık satışları 8 bin 51 adet oldu. Tofaş'ta yeni jenerasyonların pazar payı ise 13.5'e yükseldi. Renault'nun ise yeni jenerasyon olarak üretilen Megane, Renault 19 modellerin satışları aynı dönemde 5 bin 589 adet olurken, pazar payı ise 9.4 olarak gerçekleşti.

Ancak, kriz dönemlerinde düşük fiyatlı otomobillere olan talebin yükseldiği görülüyor. Daha ucuz otomobil satın alma eğilimi nedeniyle, dört ayda eski jenerasyon otoların talebinde görülen düşüş, tersine döndü. Krizin etkilerinin azalmasıyla birlikte, eski jenerasyon otoların talebindeki düşüşün artarak devam etmesi bekleniyor.

6 haftada 1041 adet Peugeot 206 satıldı

AVRUPA'da piyasaya çıktığı günden bu yana büyük talep gören Peugeot 206, 300 bin adetin üzerinde satıldı. Türk tasarımcı Murat Günak ve ekibi tarafından dizayn edilen 206 modeli, Türkiye'de de büyük ilgi görüyor. Mart 1999'da Türkiye'de tanıtılan 206, 6 haftada 1041 adet satıldı. Peugeot Türkiye yetkilileri, 206 için ağustos ayına kadar sıra bulunduğunu belirtiyorlar. Bu arada Peugeot 206'nın GTI versiyonu da Türkiye'de satışa sunuldu. 16 sübaplı 2.0 lt. motorlu GTI modelinin beygir gücü 137 hp. GTI modelinin Türkiye'deki anahtar teslim satış fiyatı 7 milyar 258 milyon lira olarak belirlendi.

Honda S 2000 Formula 1 heyecanını yaşatıyor

HONDA 50'inci yıldönümü nedeniyle geliştirdiği Honda S 2000 modeli, şirketin spor otomobil geleneğini ve motor sporları mirasını yansıtmak üzere tasarlandı. Fransa'nın güneyinde Saint Tropez'de basın mensuplarına tanıtımı yapılan S 2000, Honda'nın 2000'li yıllardaki spor otomobillere bakışını gösteriyor. Bu iki kişilik roadster 1995 yılında Tokyo Otomobil Fuarı'nda tanıtılan konsept SSM modeli baz alınarak geliştirildi. Avrupa'da yaz sonunda satışa sunulacak S 2000'inin Türkiye'de satılıp satılmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

TENOR SESLİ MOTOR

S 2000 modelinin motorunu Honda'nın Formula 1 motor takımından gelen ekip hazırladı. S 2000'inin 2.0 litrelik DOHC VTEC motoru 240 beygir güç üretiyor. 0'dan 100 km'ye 6.2 saniyede ulaşıyor. 400 metreyi 4.5 sn. alıyor. S 2000 modelinin maksimum hızı ise 241 km. Motor sesi bir tenorun sesini andırıyor.S 2000'inin iç kabin i bir yarış otomobiline benziyor. Yarış aracı benzeri delikli alüminyum pedallar, kısa ve küt vites topuzu, küçük deri kaplı direksiyon simidi, F1'den esinlenerek yaratılmış dijital takometre ve hız göstergesi, kokpit havası yaratmak amacıyla düşük oturma pozisyonu, spor koltuklar ve marş düğmesi, otomobilin dikkati çeken özellikleri arasında bulunuyor.

Hyundai'den 110 bin araca yol yardım hizmeti

HYUNDAİ, ‘‘Yol Yardım’’ hizmetlerinin kapsamını genişletti. Hyundai Yol Yardım projesi kapsamında herhangi bir nedenle yolda kalan araçlara ve yolculara, gerekli yardım 365 gün, 24 saat ücretsiz olarak sağlanacak. Bu hizmetten hem yeni müşteriler hem de eski Hyundai'lerin sahipleri (yaklaşık 110 bin adet) araçlarının yaşına bakılmaksızın yararlanabilecek. ‘‘Yol Yardım’’ projesinden yararlanabilmek için 22 Mayıs 1999 tarihine kadar Hyundai bayilerindeki başvuru formunu doldurması gerekiyor.

2000'li yılların benzin istasyonu

TURCAS Petrolcülük A.Ş., 2000'li yıllar için geliştirdiği ‘‘Yeni Yüzyıl Projesi’’ kapsamında yeni benzin istasyonları açıyor. Turcas son olarak Bağcılar Yüzyıl Mahallesi istasyonunu hizmete soktu. 2021 metkare alan üzerinde kurulu istasyon, 24 saat akaryakıt ve otogaz hizmeti yanı sıra, 2000'li yıllar konseptine göre tasarlanmış marketi ile de hizmet veriyor.

Volvo S80, 18 ödül kazandı

VOLVO S80 modeli dünyada 18'inci ödülünü Amerika'da kazandı. Volvo S80 toplam kalitede Amerika'da rakipleri olan BMW 7 serisi, Mercedes E sınıfı, Lexus SC300/SC400 ve BMW 5 serisi gibi diğer lüks otomobilleri 1000 üzerinden 922 puan alarak geride bıraktı. 33 bin Amerikalı otomobil kullanıcısının yeni bir otomobil satın alma sahibi olma ve kullanma deneyimini değerlendirmeleri istendi. Alınan sonuçlarla Amerikan araştırma şirketi ‘‘Strategic Vision Inc.’’in yaptığı açıklamaya göre Volvo S80'in stili, konforu, yenilikçi tasarımı ve geniş iç hacmi ‘‘1999 Toplam Kalite Ödülünü’’nü almasını sağladı. 1998'de satışa sunulmasından buya Volvo S80, aralarında ‘‘Avrupa Tasarım Ödülü’’, Kanada Otomobil Gazetecileri Derneği'nin ‘‘En İyi Yeni Prestij Otomobili Ödülü’’, Amerika'da ‘‘İç Tasarım Ödülü’’, ‘‘Avustralya'da Ulusal Yol ve Motorcular Birliği'nin ‘‘Yılın Lüks Otomobili’’ ödülünün de bulunduğu toplam 18 ödül kazandı.

AUDİ yetkili satıcısı Ersoy Otomotiv'in, Sarıgazi/Ümraniye'de bulunan yeni servisi hizmete girdi. Ersoy, Audi sahiplerinin otomobillerini evlerinden ve işyerlerinden alarak servisde bakımını yapıyor ve daha sonra tekrar aynı adrese teslim ediyor.

TEMSA Otomotiv, 7.5 tonluk Mitsubishi Canter'in vergilerini ödüyor. Kampanyada Mitsubishi Canter 659 E alan herkesin Taşıt Alım Vergisi, Çevre Kirletme Fonu, 8 Yıllık Eğitim Katkı Fonu ve bandrollerden oluşan 476 milyon liralık vergileri Temsa tarafından karşılanıyor.

GENESİS Ltd., Genesis Club Card uygulamasını başlattı. Genesis Club Card üyeleri ve yakınları, Genesis oto alarm ürünlerini yüzde 10 indirimle satın alabiliyorlar. Anlaşmalı otel, restaurant ve barlarda Genesis Club Card üyelerine yüzde 10 ile 50 arasında indirim veriyor.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle