GeriEkonomi Uçuran ortaklık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uçuran ortaklık

Uçuran ortaklık

Turkish Cargo, Çinli ekspres kargo şirketi ZTO ve Hong Konglu PAL Air arasında imzalanan işbirliği kapsamında Hong Kong merkezli ortak global ekspres şirketi kurulacak. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, “Yeni şirketin alanında dünyanın en büyük entegratörleri arasında yer alması, 5 yıl içerisinde 2 milyar dolar gelir hedefimiz var” dedi.

TÜRK Hava Yolları’nın (THY) kargo markası Turkish Cargo ile Çinli ekspres kargo devi ZTO ve Hong Konglu PAL Air arasında Hong Kong merkezli ortak şirket kurulması için iş birliği anlaşması imzalandı. İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı öncesi küresel anlamda ses getirecek ortaklığın imzaları, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, ZTO Express Başkanı Mei Song Lai ve PAL Air Ltd Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vivian Lau’nun katıldığı toplantıda atıldı.

Bu mutabakat zaptı ile artık kapıdan kapıya küresel e-ticaret pazarına odaklandıklarını aktaran Aycı, artık sadece havalimanından havalimanına değil kapıdan kapıya teslimatı içeren bir hizmet ağını hayata geçirdiklerinin altını çizdi. Mei Song Lai, “Üç ortak arasındaki iş birliği, şüphesiz ki global eksper teslimat, depolama, hava kargo açısından son derece olumlu gelişmeler kaydedecek ve küresel anlamda kurumlar ve şahıslara önemli faydalar sağlayacak” dedi. Vivian Lau ise “THY ve ZTO ile birlikte, PAL olarak dünya klasmanında bir entegratör yaratma konusunda büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

5 AYDA YÜZDE 30 BÜYÜME
Aycı, birlikten kuvvet doğacağını, küresel anlaşmaların atılım getireceğini aktardı. Havacılık sektörünün de dünya ekseniyle birlikte yönünü doğudan batıya kaydırdığını dile getiren Aycı, “Kargoda ilk 5 aydaki büyümemiz yüzde 30 oldu. 545 bin ton taşıdık. İleri rezervasyonlarda da geçen yıl ile bu yıl arasındaki fark yüzde 17. Bu da geleceğe dönük satışlarımızın önünün açık olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

HEDEF 1.3 MİLYON TON
Aycı, İstanbul Yeni Havalimanı’nın getireceği avantajlardan bahsederek, yeni havalimanında Turkish Cargo’nun geniş gövdeli kargo uçağına yanaşma imkanı tanıyan akıllı terminali ile 2 milyon tonluk bir kapasite ile hizmet vereceğini, bunu kısa sürede 4 milyon tona çıkartacaklarını söyledi. Sektörün zirvesini hedefleyen Turkish Cargo’nun 2017’de ilk kez bir milyon tonun üzerine çıktığını ve 1.3 milyar dolar ciro elde ettiklerini anımsatarak, “2018’de ise artık 1.35 milyon ton taşıma ve ciroda 1.5 milyar dolar aşmayı hedefliyoruz. Yüksek büyüme hızımızla 2023 hedefimiz dünyanın en büyük 5 hava kargo şirketinden birisi olma” şeklinde konuştu. Aycı, Turkish Cargo’nun kısa sürede kargoda en çok noktaya uçan şirket olma yoluna doğru gittiğini vurguladı.

İlker Aycı, şöyle devam etti: “Yeni kuracağımız şirketimizin hizmetleri arasında kapıdan kapıya lojistik faaliyetleri, toplama, taşıma, adresten alma ve dağıtım, uluslararası taşıma depolama ve son noktaya kadar taşıma yapılacak. 5 yıl içerisinde 2 milyar dolar gelir hedefimiz var. Bu çok önemli bir rakam.”

MAKUL BİR ÜCRETLENDİRME
İLKER Aycı, öte yandan, Emlak Konut GYO ile İstanbul Yeni Havalimanı’nda çalışanları için yapacakları konut çalışmasında hiçbir zaman sıfır kâr demediklerini belirterek, “Sakın böyle bir şey düşünmeyin, bu yanlış bir yorumdur. Sadece fahiş fiyatlarla değil makul bir ücretlendirme ve kredilendirme ile çalışanlarımızı konut sahibi yapacağız. Bunun altını çizeyim de uluslararası yatırımcılara yanlış bir mesaj ulaşmamış olsun” diye konuştu.     

72 SAATTE GELECEK
TOPLANTIDA verilen bilgiye göre, uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını duyurdu. Böylece Alibaba.com da ZTO’nun ortakları arasındaki yerini alacak. Mei Song Lai, “Alibaba.com’dan sipariş edilen bir ürün bugün 10 günde Türkiye’ye ulaşıyor. Hedefimiz 72 saate düşürmek” dedi.

YENİ FIRSATLAR YAKALAYACAĞIZ
ZTO Express Başkanı Mei Song Lai, dünyanın en büyük ekspres teslimat şirketi olarak birlikte hareket etmeyi ve birlikte kazanmayı hedeflediklerini söyledi. Lai, şirketin, günde 28 milyon parsiyel kargoya ek olarak, Çin genelinde en geniş çaplı ekspres teslimat ağına sahip olduğunu kaydederek, dünyada en fazla gönderi, parsel taşıyan ekspres firması olduklarını bildirdi. Lai, 30’dan fazla yurtdışı depolarının bulunduğunu belirterek, şirketin yeni pazarlara girmeye devam ettiğini alattı. THY’nin sadece küresel çapta dünyanın önde gelen bir havayolu şirketi olmadığını dile getiren Lai, aynı zamanda Türkiye için küresel bir sembol olduğunu vurguladı. Lai, “Ekonominin getirdiği yeni fırsatları yaklalayacağız” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle