GeriEkonomi Üçüncü köprü ihalesi yarın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  58
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üçüncü köprü ihalesi yarın

Üçüncü köprü ihalesi yarın

İstanbul Boğazı'na 3. köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi yarın yapılacak.

Yerli yabancı birçok firmanın ilgi gösterdiği ihale için aralarında Japon devi Mitsubishi, İtalyan Astaldi, Rusya'dan Moskovskiy Metrostroy, Türkiye'den Varyap, Yüksel İnşaat, Kolin İnşaat, Nurol İnşaat, STFA gibi dev firmaların da yer aldığı 18 firma şartname aldı.

Yarın Karayolları Genel Müdürlüğünde yapılacak ihale için doküman alan 18 firmanın yarısını yabancı firmalar oluşturdu. Bunlar arasında Japonya'dan Mitsubishi, IHI, Obayashi, Itochu Corporation, Rusya'dan Moskovskiy Metrostroy, NPO Mostovik, İspanya'dan FCC Construction, Avusturya'da Stradag AG, İtalya'dan Astaldi firmaları yer alıyor.

23 AĞUTOS'TAN 10 OCAK'A ERTELENMİŞTİ

Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü 3. Boğaz Köprüsü'nü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, ilk olarak 8 Mart 2011 tarihinde ilan edilmiş ve Yap-İşlet-Devret Modeli ile 23 Ağustos 2011 tarihinde ihalesinin yapılacağı açıklanmıştı. İstanbul Boğazı'na 3. köprü yapılmasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Proje ihalesi için şartname satın alan firmaların erteleme talebinde bulunmaları üzerine ihale tarihi 10 Ocak 2012'ye ertelenmişti.

Geçtiğimiz günlerde, Karayolları Genel Müdürlüğü, proje ile ilgili, yatırımcının üstleneceği kamulaştırma bedelinde önemli bir değişiklik yaptı. Proje kapsamında gündeme gelecek kamulaştırma işlemlerinde yatırımcı yükümlülüğü, 950 milyon liradan önce 700 milyon liraya, ardından 400 milyon liraya çekildi. Buna göre, devlet, İzmit Körfez Geçişi Projesi'nde, 400 milyon liranın aşılması halinde devreye girecek ve ek kamulaştırma maliyetini üstlenecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ihalesinin tekrar ertelenmesinin söz konusu olmadığını, 10 Ocak'ta yapılacağını açıklamıştı.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK İKİNCİ YİP PROJESİ

İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü üzerinden Adapazarı'nı Tekirdağ'a bağlayacak 414 kilometre uzunluğunda ve 5 milyar dolarlık Kuzey Marmara Otoyol Projesi, 421 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi'nden sonra Türkiye'nin en büyük ikinci Yap-İşlet-Devret projesi konumunda.

İhale dokümanı alan firmalar şöyle:

1 MAPA İNŞ.A.Ş. TÜRKİYE
2 CENGİZ İNŞAAT TÜRKİYE
3 PARK HOLDİNG TÜRKİYE
4 KOLİN İNŞAAT TÜRKİYE
5 STFA İNŞAAT TÜRKİYE
6 YÜKSEL İNŞAAT TÜRKİYE
7 MITSUBISHI JAPONYA
8 IHI JAPONYA
9 MOSKOVSKİY METROSTROY RUSYA
10 STRADAG AG AVUSTURYA
11 FCC CONSTRUCTION A.Ş. İSPANYA
12 OOO NPO MOSTOVİK RUSYA
13 OBAYASHİ JAPONYA
14 ASTALDI İTALYA
15 VARYAP TÜRKİYE
16 ITOCHU CORPORATION JAPONYA
17 NUROL İNŞAAT TÜRKİYE
18 GÜLSAN İNŞAAT TÜRKİYE


Yorumları Göster
Yorumları Gizle