GeriEkonomi Ücretler hala krizde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ücretler hala krizde

2001 krizinden sonra üretimi, verimliliği ve ihracatı rekorlar kıran imalat sanayiinde sadece ücretler ve çalışanlar azaldı. Daha az işçi çalıştırıp daha çok üretim yapan işyerlerinde ücretler geriledi, işçilik maliyeti yüzde 27 azaldı.

Devlet İstatistik Enstitüsü’nün (DİE) ayrı ayrı hazırladığı, imalat sanayii üretim, verimlilik, çalışan sayısı, reel kazanç ve ihracat miktar endekslerinin birlikte değerlendirilmesi, 2001 krizinin üzerinden ağır bir silindir gibi geçtiği imalat sanayi sektörünün, krizin faturasını tümüyle çalışanlarının üzerinde bıraktığını otaya çıkardı. Sektör hem üretimde çalışan sayısını hem de reel ücretleri azaltırken, üretim ve ihracatta ise rekorlar kırdı.

2000-2004 yılları arasında sektörde çalışan sayısında yüzde 4.2 oranında azalma yaşanırken, üretim yüzde 21.1 oranında arttı. İmalat sanayinde üretimde çalışan kişi başına reel kazançta söz konusu dönemde yüzde 24.3’e kadar ulaşan bir azalma yaşandı. Çalışan işçi sayısının çarpımıyla oluşturulan reel işgücü maliyeti 2004 yılında 2000 yılına göre yüzde 27.5 oranında azaldı.

Bu hem sektörde çalışan sayısının azalmasından hem de çalışanların reel ücretlerindeki azalmadan kaynaklandı.

Bu gelişme, özellikle imalat sanayi sektörünün ihracatını 2000-2004 yılları arasında miktar olarak yüzde 103.2 gibi çok yüksek bir oranda artırmasında önemli rol oynadı. Özellikle 2001 yılından sonra Türk parasında yaşanan değerlenmeye karşı, işgücü maliyetlerinde reel azalma ve verimlilikteki artış sektördeki birim maliyetlerin ihracatta rekabet edilebilir bir düzeyde kalmasına yol açtı.

Verimlilik artışı ve reel ücretlerdeki düşüşün 2001 sonrası en önemli ekonomik etkilerinden biri de enflasyon hızındaki düşüşe yaptığı katkı oldu. İmalat sanayi sektörünün maliyetlerini işgücü ödemelerini ve verimliliklerini artırarak kontrol etmesi, fiyat artışlarının önünü kesti.

KATKI AZALACAK

Bu arada, 2004 yılına ilişkin olarak DİE’nin açıkladığı, verimlilik ve reel kazanç endeksleri, verimlilik artışı ve reel ücretlerdeki gelişimin bu yıldan başlayarak önceki yıllarda olduğu kadar ihracata ve enflasyon hızındaki düşüşe katkı sağlamayacağını ortaya koydu. Geçen yılın son çeyreğindeki yüzde 0.5’lik azalmaya rağmen yılın tümünde reel kazançlarda yüzde 1.3 oranında bir artış kaydedilirken, verimlilik artış hızında da 2004’ün son çeyreğinde önceki çeyreklere göre önemli bir yavaşlama ortaya çıkmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle