GeriEkonomi Uçkurgate skandalı Asya'ya yaradı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uçkurgate skandalı Asya'ya yaradı

ABD Başkanı Bill Clinton'un seks skandalı, şimdilik ekonomik darboğaz içinde olan Asya ekonomilerine yaradı. Bir süreden beri dolar karşısında değer kaybetmeye başlayan yerel para birimleri skandal sonrasında dolar karşısında istikrar kazanmaya başladı. G-7'lerin Japon Yeni'ni desteklemek için müdahale de bulunacağı yolundaki söylentiler de ekonomilere rahat soluk aldırdı. Ancak ekonomi uzmanları, Asya'da geçici bir ferahlama yaşatan Clinton'un skandalının, ekonomileri yeni bir krize sürükleyebileceği uyarısını yapıyorlar.

Asya ülkelerinin genelinde borsalar yükselişe geçerken, yerel para birimleri de dolara karşı değer kazanmaya başladılar. Geçen hafta dolar karşısında bir ara 17 bin'den işlem gören Endonezya Rupiahı, dün 12900 yükseldi. Jakarta borsası da hisse senetleri yüzde 5.44 oranında değer kazandı. Geçen cuma günü 1745'ten alım-satım yapılan Güney Kore Won'u da 1684'ten işlem gördü. Manila borsası yüzde 1.57, Malezya borsası yüzde 1.2 oranında yükseldi.

DOLAR DÜŞTÜ

Dolar Tokyo borsasında 125 yenin altına düşerken, İsviçre Frankı ve Alman Markı karşısında da değer kaybetti. Ancak ekonomi uzmanları, kısa vadede geçici bir rahatlama sağlasa da Clinton skandalının Asya ekonomilerine pahalıya patlayacağı yorumunda bulunuyorlar.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle