GeriEkonomi Tüzmen: Türk malı, 12 Arap ülkesine gümrüksüz girecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüzmen: Türk malı, 12 Arap ülkesine gümrüksüz girecek

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 150 kişilik heyetle dün Ürdün'e çıkarma yaptı. Tüzmen, Ürdün'deki nitelikli sanayi bölgelerinde "Özel Türk serbest bölgesi" kurulmasını önerisinde bulundu.

Bu öneri kabul edilirse, Türk yatırımcılar, Ürdün'de ürettikleri malları sıfır gümrükle 12 Arap ülkesine satma imkanına kavuşacaklar. Tüzmen, 2005 de tüm yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin 7 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Tüzmen, "Türk müteahhitleriyle gurur duyuyoruz" dedi.

ÖZEL TÜRKİYE BÖLGESİ:

Tüzmen gezisinin ilk gününde Türkiye-Ürdün ticari ve ekonomik işbirliği seminerine katıldı. Ürdün Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Hindawi'nin de bulunduğu seminerde, Ürdün'deki nitelikli sanayi bölgelerinde "Özel Türk serbest bölgesi" kurulmasını istedi. Tüzmen "Bu öneri kabul görürse, Türk yatırımcılar, Ürdün'de ürettikleri malları sıfır gümrükle başta 12 Arap ülkesi olmak üzere diğer ülkelere satma imkanına kavuşacaklar" dedi. Bugüne kadar 19 ülke ile serbest ticaret anlaşmasıyapıldığını belirten Tüzmen, şunları söyledi: "Aslında Ürdün serbest ticaret anlaşmasına(STA) başladığımız ilk ülkelerden biri. Bu cografyada bir çok ülke ile STA yapmamıza rağmen, Ürdün, 160 milyar dolarlık ticaret hacmi olan Türkiye ile bu anlaşamyı yapmaktan çekinmişti. Ama şunu gördüler, bizim Fas, Tunus, Ürdün, Suriye ve Filistin ile yaptığımız anlaşmalar, iki tarafın da kazanacağı şeklinde düzenlendi. Önümüzdeki dönemde Ürdün'le de bu anlaşmayı gerçekleştireceğiz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle