GeriEkonomi Tüzmen: Tebliğ değişecek CE sorunu hafifleyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüzmen: Tebliğ değişecek CE sorunu hafifleyecek

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ithalata getirilen CE zorunluluğu nedeniyle yaşanan sorunun hafifletilebilmesi için Dış Ticaret Standardizasyon Tebliğ’inde değişiklik yapılacağını açıkladı. Tüzmen değişikliği imzaladığını ve yeni tebliğin birkaç gün içinde çıkacağını kaydetti.

DEVLET Bakanı Kürşad Tüzmen, gümrüklerde yaşanan CE sorununun hafifletilebilmesi için Dış Ticaret Standardizasyon Tebliğ’inde değişiklik yapılacağını açıkladı. Tüzmen değişikliği imzaladığını ve yeni tebliğin birkaç gün içinde çıkacağını kaydetti.

Devlet Bakanı Tüzmen, görüşmelerde bulunmak üzere işadamlarında oluşan bir heyetle birlikte Bosna Hersek’e gitti. Tüzmen seyahatinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir basın toplantısı yaptı.

Bakan Tüzmen, ithalat ürünlerinde gümrüklerde sıkıntı yaşandığı yolunda çıkan haberlerle ilgili soruya karşılık olarak da sıkıntıların gümrüklerden kaynaklanmadığını söyledi.

Tüzmen, Türkiye’nin AB ile yapmış olduğu uyum yasaları ve Gümrük Birliği anlaşması bulunduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

‘1996 yılından beri bu Gümrük Birliği’nin AB nihayetine ulaşabilmesi için kendi mevzuatlarımızı AB mevzuatıyla uyumlu hale getirdik. Özel sektörümüz (Tabii yapalım bunlar normal tedbirler) dedi. Ama 2002’de bunları söyleyenler 2004 28 Mayısı’na gelindiği zaman (şimdi süre biraz daha uzatılsın) diyor. Bazı kurum ve kuruluşlar bu adaptasyon süresini ıskaladılar ve kendilerini çok iyi adapte edemediler. Avrupa Birliği’nden C ve E işaretli olarak gelenlerin ayrı bir kontrole tabi tutulmasına gerek yok. Bu bir rahatlama sağlayacak. Ayrıca kendi aramızda örnekleme metoduyla bu tür ürünlerin en kısa sürede geçişinin sağlanması için Dış Ticarette Standardizasyonda bir düzenleme yapıyoruz. Bir kolaylık sağlanması amacıyla dış ticarette satandardizasyon tebliğini değiştiriyoruz. Bu tebliğ değişiklini imzaladım. Önümüzdeki günlerde çıkacak. Bununla şikayet edilen konular rahatlayacak. Bu bir süre rahatlamayı sağlayacaktır. Hepimiz uçmak istiyoruz. Özel sektör diyor ki (uçacağız) bizde (hadi uçun) diyoruz. Diyorlar ki (kanadımız yeterince büyük değil). Bu kanatsız uçmaya benzer. Herkesin kendisini hazırlaması, çeki-düzen vermesi lazım.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle