GeriEkonomi Tüzmen: Mersin'de açık deniz balıkçılığı yapılabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüzmen: Mersin'de açık deniz balıkçılığı yapılabilir

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, “Mersin'de açık deniz balıkçılığının yapılabileceğini” söyledi.

Tüzmen, kültür balıkçılığının amacına uygun yapılmadığında verdiği zararı gözlemlediklerini, bu yüzden temkinli davrandıklarını ifade etti.

Bodrum, Didim ve Akbük bölgelerinde kıyıya çok yakın noktalarda kurulan balık çiftliklerinin çevreye verdiği zarara dalgıçlığı nedeniyle daha yakından tanık olduğunu ifade eden Tüzmen, balık çiftliklerinin açık denizde, denize ve turizme zarar vermeden yapılması gerektiğini bildirdi.

Tüzmen, “Tabii ki denizde evsel atıklardan dolayı da kirlenme oluşuyor. Buna bir de kıyıdaki balık çiftliklerinin neden olduğu kirlilik eklenince durum daha acı oluyor. Kültür balıkçılığının amacına uygun yapılmadığında verdiği zararı gözlemledik, böyle balıkçılığa kesinlikle karşıyım” dedi.

Mersin'de balık çiftliği kurulması konusundaki taleplerin incelendiğini, valilik ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının konuyu yakından takip ettiklerini belirten Tüzmen, şunları söyledi:

“Mersin'de açık deniz balıklığı yapılabilir, tabii biraz daha masraflı olur. Ben orkinos çiftliklerinde dalış yapmıştım. Bunlar da çevre kirliliği yaratmadan, Akdeniz'in ortasında rahatlıkla yapılacak bir iş. Çiftlikler kıyıya ne kadar yakın olursa atılan yemler su altında daha fazla toplanıyor. Bu yüzden bu tür balıkçılığa karşı olduğumu söyleyebilirim. Ancak, açık denizde aynı olumsuzluk söz konusu olmuyor.”

Tüzmen, kültür balıkçılığının Türkiye'ye her yıl kazandırdığı döviz girdisine de dikkati çekerek, “Tabii ki ihracat olacaktır. Aslına bakılırsa gelen turiste elbette balık da yedirmek zorundayız. Bunun için ilgili kurumlar uygun yerleri belirler ve turizmin olumsuz etkilenmeyeceği şekilde yapılmasını sağlar” diye konuştu.

Bakan Tüzmen, açık deniz olmadığı sürece Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerinin böyle bir çalışmaya izin vermeyeceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle