GeriEkonomi Tüzmen: Kur yükselişi ihracatçıyı rahatlatacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüzmen: Kur yükselişi ihracatçıyı rahatlatacak

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dövizdeki dalgalanmaların sağlıklı bir ekonominin işleyişinde normal olduğunu belirterek, "Bu ihracatçının sıkıntılarını biraz olsun rahatlatacak bir kurdur" dedi.

Devlet Bakanı Tüzmen, görüşmelerde bulunmak üzere işadamlarında oluşan bir heyetle birlikte Bosna Hersek'e gitti. Saraybosna'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Tüzmen, gazetecilerin sorunalırı cevapladı.

CARİ AÇIK ENDİŞESİ
   
Tüzmen, kredi derecelendirme kuruluşlarının cari açığa ilişkin açıklamalarıyla ilgili olarak, şunları söyledi: "Şu aşamada aşırı değerlenen Türk Lirası'nın etkisiyle ithalat baskısı olması çok normal. Fakat Türkiye'nin dış ticaret hacmi artık çok yüksek bir dış ticaret hacmi. 1997-2000 yılında yaşanan sıkıntılara baktığımız zaman düşük bir dış ticaret hacmi içerisinde büyük bir ticaret açığının olduğunu görürsünüz. Şimdi gelinen noktada geçen yıl 115 milyar olar dış ticaret hacmimiz var. Bu sene 130 milyar dolar civarında olacak. Bunun için de 25-30 milyar dolarlık biraçık normal bir açıktır, çevrilebilir bir açıktır. Burada endişe edilecek bir durum yoktur. Şu son dönemde Türk Lirası'nın aşırı değerlenmesinin biraz olsun aşağıya inmesi, açığı biraz daha iyi şekilde çevrilebilir hale gelmesine sebebiyet verecektir.''
  
Tüzmen, dövizdeki yükselişe ilişkin bir soru üzerine de, "Dış ticaretten sorumlu bir devlet bakanı olarak hızlı iniş çıkışlar bizi sevindirmez. Ama ben çok aşırı Türk Lirası'ndan da hep şikayet ettim'' dedi.
 
İç ve dış konjonktürün etkisiyle önümüzdeki dönemde kurun istenilen noktaya doğru geleceğini söylediğini ifade eden Tüzmen, şöyle dedi: ''Çünkü ekonomi bir dengeler sistemidir. Aşırı değerli olan, suni olan her şey bir süre sonra aslına döner. Bu gelinen noktada gelişmeleri takip ettiğiniz zaman normal bir dengeye doğru geldiğini görüyorsunuz. Bu tip iniş çıkışların serbest piyasa ekonomisinde olması doğaldır. Ani olmaması lazım. Bizim ihracatçımızın, sanayicimizin önünü görebilmesi lazım. Önünü görebileceği kur rakamlarıyla çok daha iyi uzun vadede plan yapabilecek şekilde hareket edebilirsiniz. Bugün gelinen noktada gelişmeleri normal görüyorum. Sağlıklı bir ekonominin işleyişidir.''
   
"KUR İHRACATÇIYI RAHATLATACAK"

''Kur şu an ihracatçı için tatminkar mı?'' şeklindeki bir soru üzerine de Tüzmen, ''Geçen yıl konuştuğumuzda 1 milyon 500 bin lira seviyeleri bizim için uygundur demiştim. O zaman dış ticaret açığımızın çok fazla olmaması, ithalat baskısının çok fazla yaşanmaması, ihracatlarımızın düşük kar marjı da olsa ihracatına devam edebilmesi için bu önemlidir demiştik. Şimdi piyasa kendi kendisini dengeliyor. Bunları normal gelişmeler olarak görüyorum. Dalgalı kurun uygulandığı bir sistemde bence kimsenin şikayet edecek bir şeyi olmaması lazım. Bizim arzumuz, bu kurun 2003 Mayısı'nda inişe geçtiği andan itibaren bir takım önlemlerle kurun seviyesi bu şekilde tespit edebilmesiydi. Önümüzü hep beraber daha iyi göreceğimiz bir dönem yaşayacaktık. Gelişmeler normal gelişmelerdi. Bu ihracatçının sıkıntılarını biraz olsun rahatlatacak bir kurdur.'' 
   
İTHALATTA GÜMRÜKLERDE YAŞANAN SIKINTILAR
   
İthalat ürünlerinde gümrüklerde yaşanan sıkıntılarla ilgili sorular üzerine Tüzmen şöyle konuştu: " Bu sıkıntıları sona erdirmek amacıyla dün benim başkanlığımda Dış Ticaret Müsteşarı, Gümrük Müsteşarı, Türkiye Standardlar Enstitüsü (TSE), Sağlık Bakanlığı Müsteşarı şikayet edilen noktadaki birimleri topladık. Avrupa Birliği'nden C ve E işaretli olarak gelenlerin ayrı bir kontrole tabi tutulmasına gerek yok. Bu bir rahatlama sağlayacak.

Ayrıca kendi aramızda örnekleme metoduyla bu tür ürünlerin en kısa sürede geçişinin sağlanması için Dış Ticarette Standardizasyonda bir düzenleme yapıyoruz. Bir kolaylık sağlanması amacıyla dış ticarette satandardizasyon tebliğini değiştiriyoruz. Bu tebliğ değişiklini imzaladım. Önümüzdeki günlerde çıkacak. bununla şikayet edilen konular rahatlayacak. Bu bir süre rahatlamayı sağlayacaktır. Hepimiz uçmak istiyoruz. Özel sektör diyor ki (uçacağız) bizde (hadi uçun) diyoruz. Diyorlar ki (kanadımız yeterince büyük değil). Bu kanatsız uçmaya benzer. Herkesin kendisini hazırlaması, çeki-düzen vermesi lazım."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle