GeriEkonomi Tüzmen: Irak’a sevkıyat duracak başka çare yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüzmen: Irak’a sevkıyat duracak başka çare yok

Tüzmen: Irak’a sevkıyat duracak başka çare yok
refid:3801603 ilişkili resim dosyası

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Türk firmalarının alacaklarının tahsilatının başlamaması durumunda, Irak’a akaryakıt sevkıyatını 21 Ocak’ta durdurmaya kararlı olduklarını söyledi. Tüzmen, konuyla ilgili Hürriyet’e yaptığı açıklamada bu yolu hiç de arzu etmediklerini; ancak mecbur kaldıkları takdirde de geri adım atmayacaklarını söyledi.

Tüzmen’in konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

10-15 SENE UĞRAŞTIK: Küçüklü büyüklü firmalarımızın orada ciddi alacakları birikti. Firmalarımıza zarar veren bir durum söz konusu artık. Firmalarımızın alacağı 1 milyar doları aştı. Buna tahammül gösteremeyiz. Çünkü geçmişte de bu şekilde alacak birikmesi oldu, 10-15 yıl uğraştıktan sonra zorla tahsil edebildik. Aynı şeyi bir kez daha yaşamak istemiyoruz. Aslında alacaklarımızı 200-300 milyon dolara indirmiştik. Ama yeniden yükselme trendi var, daha fazla gidilemez.

ÇIKARLARIMIZI KORUYACAĞIZ: Şu anda görüşmeler sürüyor. Eğer bu görüşmelerden 21 Ocak gününe kadar sonuç çıkmazsa, akaryakıt sevkiyatını o gün durdurmaya kararlıyız. Bunu daha önce de yaptık, bugün de yaparız. Aslında böyle bir şeyi hiç istemeyiz; ama şirketlerimizin de çıkarlarını korumak zorundayız. Bize başka bir seçenek bırakmıyorlar. Sürekli yönetim değişiyor, muhatabımız SOMO şirketi ödemeyi yapmıyor. Siz de sürekli değişen yönetimde konuşacak kişi bulmakta zorlanıyorsunuz. Sevkiyatı durdurursak bunun sonuçları olacağı da ortada.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle