GeriEkonomi Tüzmen: G-7 genişleyecekse Türkiye orada olmalıdır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüzmen: G-7 genişleyecekse Türkiye orada olmalıdır

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, G-7'nin genişlemesi durumunda Türkiye'nin orada olması gerektiğini bildirdi.

Bakan Tüzmen, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick'in G-7 ülkelerinin genişletilmesi ve G-7'lere Brezilya, Meksika, Rusya, Çin, Hindistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan'ın da eklenmesini isteyen açıklaması ile ilgili olarak, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, “G-7 genişleyecekse Türkiye gelişmiş ülkeler arasında yer almalıdır” dedi.

650 milyar doları aşan Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH), 330 milyar doları aşan dış ticaret hacmi ve istikrarlı bir ekonomisi olan Türkiye'nin bunu hak ettiğini kaydeden Tüzmen, “Türkiye, dünyada ihracatını artıran ülkeler arasında ilk sıralarda, büyüme rakamlarında da ön sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla gelişmiş ülkeler arasında yer almayı hak ediyor. G-7 genişleyecekse, Türkiye orada olmalıdır. Türkiye, bugünkü durumu ile bölgesinde söz sahibi bir ülkedir” diye konuştu.

Bakan Tüzmen, dünyada eski dengelerin artık bulunmadığını ve önümüzdeki dönemde yeni dengelerin kurulacağını belirterek, dünyanın yeniden şekilleneceği önümüzdeki dönemde, Türkiye'nin hak ettiği yerde, gelişmiş ülkeler arasında yer alması gerektiğini de vurguladı.

“KENDİMİZİ DOĞRU AYNADA GÖRELİM, BAŞKALARINA DA GÖSTERELİM”

Türkiye'nin artık birinci ligde oynayan bir ülke olduğunu ifade eden Tüzmen, “Bunu her gittiğimiz ülkede görüyoruz. Gerek resmi, gerekse özel sektör yöneticileri, bunu açık açık söylemektedirler. Kendimizi doğru aynada görelim ve başkalarına da doğru bir şekilde gösterelim” dedi.

Bakan Tüzmen, Türkiye'nin gelişmiş ülkeler arasında yer almasının önemli sonuçlar doğuracağını belirterek, Türkiye'nin şu anda dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin gelişmiş ülkeler arasında yer almasının dünyada izlenecek politikalarda daha etkin olmasını da beraberinde getireceğini söyledi. Tüzmen, Türkiye'nin yaşadığı tecrübelerin dünyada sıkıntıların aşılmasına da katkı yapacağını söyledi.

“TÜRK YÖNETİCİLER, DÜNYANIN BİRÇOK ŞİRKETİNDE GÖREV YAPIYOR”

Türkiye'de yetişen yöneticilerin artık dünyanın birçok şirketinde görev yaptığını belirten Kürşad Tüzmen, şöyle devam etti:
“Dünyanın büyük şirketlerindeki Türk yönetici sayısı artıyor. Geçtiğimiz günlerde ABD'nin Atlanta şehrinde büyük firma yöneticileri ile görüşmeler yaptım. Orada sık sık Türkiye deneyimi yaşayan yöneticilere, dünyada birçok şirketin ihtiyacı olduğu vurgulandı. Yaşadığımız tecrübelerin altın değerinde olduğu söylendi ve bu sıkıntıları aşan yöneticilerin dünyada birçok firmaya yol gösterebileceği ifade edildi.
Bu kadar tecrübeye sahip, sıkıntıları aşa aşa, bugünkü büyüklüklere ulaşmış, dış ticaretini son 5 yılda 3-4 kat artırmış, GSMH'sını katlamayı başarmış bir ülke, artık dünyada gelişmiş ülkeler safında olmalıdır.”

DÜNYA BANKASI BAŞKANI'NIN AÇIKLAMALARI

Öte yandan, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, sanayileşmiş 7 ülkeden kurulu G-7'nin artık işe yaramadığını savunarak, bunun yerine, içinde 7 önemli gelişmekte olan ülkenin de bulunduğu yeni bir örgütün oluşturulmasını önermişti.

Robert Zoellick, dünya ekonomisine yön vermesini önerdiği yeni örgütte yer alacak G-7'ye ek 7 ülke olarak Çin, Hindistan, Rusya, Suudi Arabistan, Brezilya, Meksika ve Güney Afrika'yı göstermişti. G-7, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada'dan oluşuyor.

Zoellick, önerdiği grubun oluşturulması durumunda bunun, dünyanın gayrisafi yurtiçi gelirinin yüzde 70'ini, dünya nüfusunun yüzde 56'sını ve küresel enerji üretiminin yüzde 62'sini bir araya getireceğine işaret etmişti.

Buna karşılık yeni örgütlenmenin, “G-7'nin isim değiştirerek G-14'e dönüşmüş bir durumu olmaması gerektiğini” belirten Zoellick, bu gruba üyeliğin sabit kalmamasını ve esneklikle zaman içinde evrimden geçmesini önermişti.
Dünya Bankası Başkanı, böyle bir yeni küresel sistemin, devletlerin egemenliğine saygı göstermesi, ancak aynı zamanda ortak bir sorumluluk duygusunu taşıması gerektiğini belirtmiş, bu grubun düzenli aralıklarla toplanmasını ve ortaya çıkan yeni sorunları belirleyen ve çözümler öneren IMF ve Dünya Bankası ile işbirliği yapması gerektiğini de kaydetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle