GeriEkonomi Tüzmen: Değerli lira 28 milyar dolara patladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüzmen: Değerli lira 28 milyar dolara patladı

MERKEZ Bankası’nın faiz indirip kura müdahale etmesini 1.5 yıl gecikmiş bir eylem olarak gören Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ‘Bu balıklara altın atmak gibi bir şey’ dedi. Tüzmen, ayırı değerli TL’nin faturasının ise Türkiye ekonomisine 28 milyar dolara patladığını söyledi.

İŞE YARAMAYACAK:

Türkel Fuarcılık tarafından Moskova’da 8’incisi düzenlenen Unistyle Türk Moda Fuarı’nın açılışında konuşan Bakan Tüzmen, iki yıl önce dolan kuru 1.5 milyon seviyesindeyken bu düzeyin korunması yönünde önlem alınmasını istediklerini hatırlattı. ‘Düşük döviz kuru konusunda ne yazık ki ben haklı çıktım’ diyen Tüzmen, şöyle konuştu: ‘Şimdi Merkez Bankası fikrini değiştirdi. Hani hiçbir şekilde müdahalede bulunulmayacaktı? Kura yapılan bu son müdahale hiçbir işe yaramayacak. Görüyorum ki şimdi herkes bizim iki yıl önce anlatmaya çalıştğımız bilinç düzeyine ulaştı.

İTHALAT PATLAMAZDI:

TL’nin aşırı değerli olmasını gerektirecek bir neden olmadığını savunan Tüzmen şunları söyledi: ‘Eğer o gün uyarılarım dinlenseydi 8-9 milyar dolar civarındaki ithalat bugün 18 milyar dolara çıkmazdı. Tüketim malları ithalatı yüzde 15 artmazdı. Kurun düşük olması çok daha fazla malın dışarıdan gelmesine neden oldu. Bunun dışında enerjimiz ve suyumuz dünya fiyatlarında değil. Bu yüksek girdi maliyetiyle nasıl dışarı mal satacaksınız?’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle