GeriEkonomi Tüzmen: Bu karardan dönülmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüzmen: Bu karardan dönülmeli

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak'tan Türkiye'ye döviz girişine getirilen 10 bin dolar sınırlamasının ihracata etkisinin olumsuz olacağını belirterek, ''Bence yanlış karardan nerede olursa olsun dönülmesi gerekir'' dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın ''Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni'' ve Uludağ İhracatçı Birlikleri yeni hizmet binasının açılışı da dahil bir dizi açılış törenine katılmak ve bazı tesislerde incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Tüzmen, Vali Oğuz Kağan Köksal'ı, Heykel'deki tarihi Valilik binasında ziyaret ederek, ilin sorunları hakkında brifing aldı, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tüzmen, ''Irak'tan Türkiye'ye döviz girişine 10 bin dolar sınırlaması getirilmesinin Türkiye'ye etkisinin ne olacağı'' yönündeki soruya, ''tabii ki bunun etkisi olumsuz olacaktır. Çünkü, öylesine bir limiti özellikle bankacılık sisteminin şu anda çalışmadığı Irak'tan başka bir metotla sizin getirmenizin imkanı yok'' dedi.

"YANLIŞ KARARDAN DÖNÜLMESİ"

Türkiye'den yapılan ihracatın karşılığının ancak bu şekilde geri getirilebildiğine işaret eden Tüzmen, şöyle konuştu: ''Tabii böylesine bir limitle karşılaştığımız zaman gitgide bu hacmin daralması sonucu çıkacaktır. Amacımız bir an evvel bu yanlış kararın düzeltilmesi yönünde çabalarımızı sürdürmeye devam etmek ki; bence yanlış karardan nerede olursa olsun dönülmesi gerekir. Burada Türkiye'nin özellikle Ramazan ayı öncesi Irak'a, Irak halkına, hizmetini sürdürmesi için en önemli noktalardan bir tanesi bu tip limitlerin olmamasıdır. Tabii bunun yanında biz Dışişleri Bakanlığımız nezdinde ve onlarla birlikte gerekli çalışmaları sürdürüyoruz.''
  
Tüzmen, kararın ''ambargo niteliği taşıyıp taşımadığı yönündeki soru üzerine de, ticareti hareketlerde bu tip inişli çıkışlı dönemleri çok gördüklerini vurgulayarak, ''Gönül isterdi ki, böyle bir gelişme hiç olmasın'' diye konuştu.
  
"HESAPLAR 4 MİLYAR DOLARLIK DİREKT İHRACATI GÖSTERİYOR"
 
Savaş öncesi Irak'ta yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştıklarını, bu yıl için yaptıkları hesaplarının da 4 milyar dolarlık ''direkt ihracat'' rakamını gösterdiğini anlatan Tüzmen, şöyle devam etti:

''Tabii böylesine sıkıntılar olunca, aylık olarak 100-120 milyon dolar ihracat rakamına ulaşabiliyoruz. Bizim için çok daha büyük ihracat rakamlarına ulaşmamız gerektiğini vurgulamak isterim ama böylesine sıkıntılar, geçiş kapılarının ara ara, dönem dönem kapanması, orada kuyrukların oluşması, tabii burada ticareti son derece tatsız bir şekile sokuyor.

Biz, bütün bu güçlüklere rağmen, şu anda Irak içinde bulunan 1000'e yakın işadamımızla Türkiye'nin mal ve hizmetini oraya götürmeye kararlıyız. Böyle dönemsel sıkıntılar olacak. Dönemsel sıkıntıların kaynağı şu anda Irak'taki yönetim boşluğudur, kaostur. Halen daha tam istediğimiz şekilde istikrarlı bir Irak yönetimine kavuşamadığımız için, bugüne kadarki çalışmalarımız böyle sekteye uğruyor.''

Tüzmen, Irak'ta bankacılık sisteminin yerleşmesinde özellikle Türkiye'nin büyük katkısı olabileceğine işaret ederek, ''Irak'ta bankacılık sistemi için Ziraat Bankamızın çalışmalarının sürdüğünü söylemek isterim. Ziraat Bankası şubeleri burada yer aldıktan sonra bu tip sıkıntılar ortadan kalkar. Ama bu arada, bu geçen zaman içinde mutlaka bu limitlerin kaldırılarak Türk ihraç ürünlerinin karşılıklarının Türkiye tarafından alınmasının temin edilmesi gerekir'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle