GeriEkonomi Tüzmen: Arap sermayesini Türkiye'ye çekmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüzmen: Arap sermayesini Türkiye'ye çekmeli

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "yağmayı bekleyen bir bulut" olarak nitelendirdiği Arap sermayesini çekmeyi başarırsa Türkiye’ye 20 milyar dolarlık giriş sağlanabileceğini söyledi.

CNN Türk’te canlı yayınlanan Referans Noktası programına katılan Bakan Tüzmen, "Petrol ülkelerinde eskiden olan gelir de çok daha artmış bir şekilde. Bunun da sermaye olarak çekilmesi lazım. Oraya yapacağımız alt ve üst yapı yatırımlarıyla müteahhitlik geliri olarak çekilmesi lazım. Özelleştirmeler, yabancı sermaye çekişi konusunda heyetlerle Arap, Ortadoğu ülkeleriyle görüşmeler yapıyoruz. Bizim yapmaya çalıştığımız böylesine bir sermayeyi özellikle turizm ve diğer alanlara, ihracata dayalı sektörlerine yönlendirmek. Yabancı sermaye çekimi konusunda şu anda bir atağımız var. Buna herkesin destek vermesi lazım" dedi.

Tüzmen, Türkiye’ye dışarıdan ciddi şekilde ara malı ithalatı yapıldığını, bunun işsizliği olumsuz etkilediğini söyledi. Dışarıdan getirilen malın üretimde kullanılmasının rekabet yarattığını ama içerde de belli bir yavaşlamaya neden olduğunu anlatan Tüzmen, "İthalat baskısını da büyük bir şekilde üzerimizde hissediyoruz. Gönül ister ki tamamen kendi ürettiğimiz ara malını kullanıp ihracatı artıralım" dedi.

SERBEST BÖLGE ELEŞTİRİSİ

Devlet Bakanı Tüzmen, Türkiye’deki serbest bölgelerin dünyadaki en pahalı serbest bölgeler haline getirildiğini belirtirken, şöyle konuştu: "Binde 5 giren, binde 5 çıkan maldan fon alınıyor, artı bir de vergi sistemi var. Dünyada hiçbir serbest bölgede böylesine çifte vergilendirme yok. Son düzenlemelerle yeni kullanıcıların girişini önlemiş olduk. İçerdeki ithalatçılar, maliyetlerini düşürmek açısından stok maliyetini serbest bölgeye aktarıyorlardı, üretimde ihtiyaç duyduğu kadar mal alıyordu."

"MALİYETLERİN DÜŞÜRÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Kürşad Tüzmen, yüksek finansman, enerji ve işgücü maliyetlerini aşağı çekmenin mümkün olmadığını, enerji fiyatlarındaki artışla birlikte de ekstra yük oluştuğuna dikkat çekti.

"100 MİLYAR DOLAR İHRACATTAN SONRA MALİYET AZALACAK"

Tüzmen, belli bir ölçek seviyesi yakalandıktan sonra o zaman girdi maliyetlerinin azalacağını söyledi. Bu çerçevede komşu ülkeler, Asya ülkeleri, Afrika ülkeleri stratejilerinin uygulandığını, 2006’dan itibaren "Amerikalar stratejisini" ortaya koyacaklarını anlatan Tüzmen, 2007’nin sonunda 100 milyar dolar ihracat rakamına eriştikten sonra bu kritik eşiğin aşılarak, girdi maliyetlerinin azalmaya başlayacağını savundu.

ABD’de gerçekleştirilen temaslar hakkında bilgi veren Tüzmen, eyaletler bazında heyetler oluşturulduğunu söyledi. Tüzmen, ABD’nin 100 ülkeyle yaptığı konteyner güvenliği konusundaki anlaşmanın dışında kalmasının Türkiye’nin ihracatını zorlaştıracağını söyledi.

"BİZİM DE BOP’UMUZ VAR"

Kürşad Tüzmen, ortaya konulan hedeflere ilişkin "hayalci" değerlendirmesi yapılması üzerine de, şöyle konuştu: "Hayallerimiz güçlü tabii. Allah’a çok şükür söylediğimiz hedefler teker teker tutmuştur. Onların Büyük Ortadoğu Projesi varsa bizim de var. Büyük Osmanlı Projesi. O da BOP, bu da BOP. Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasında 33 ülke var. 900 milyon dolar ithalatları, ihracatları 600 milyon dolar. Eski tamam geçmişte kalmıştır. Ama bizim bu ülkelerle ya dil, ya din, ya coğrafya, ya kültür ya da tarih birliğimiz vardır. Bu ülkelerle başka ülkelerden çok daha rahat pazarlama faaliyetleri kurabiliyoruz. Akdeniz’i de serbest ticaret alanı haline getirmeye çalışıyoruz."

Komşu ülkelere yönelik ihracatta yaşanan artışları anımsatan Tüzmen, "Mısır’ı da önümüzdeki günlerde serbest ticaret anlaşması yaptığımız ülkeler arasında dahil edeceğiz. 200 kişilik bir işadamı heyetiyle Gürcistan’a gidildi, orada da önemli bağlantılar yapıldı" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle