GeriEkonomi Tuzköy'lüler yıllar sonra gelen borç tebligatı ile şoke oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuzköy'lüler yıllar sonra gelen borç tebligatı ile şoke oldu

Tuzköy'lüler yıllar sonra gelen borç tebligatı ile şoke oldu
refid:27878103 ilişkili resim dosyası

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde yapı taşlarında kanserojen madde bulunan ve “kanserli köy” olarak bilinen Tuzköy'de Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) 8 yıl önce yaptırılan konutların haksahiplerinden birçoğuna "borcunu ödemediği" gerekçesiyle ilgili banka aracılığıyla tebligat gönderildi.

Tuzköy'e 3 kilometre uzaklıktaki Evrenin etekleri mevkisine yaptırılan konutlarla ilgili "borç tebligatı" gönderilen hak sahipleri, 20 gün içinde ödeme yapılmadığı takdirde icra takibine başlanacağını belirterek, yetkililerden yardım istedi.

Tuzköylü vatandaşlardan Sultan Aydın, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bize 'kağıda imza at' dediler. 'Sizi kanserden kurtarıyoruz' dediler. Biz de 'bizim için ev yapıyorlar' diye sevindik. Biz şimdi nereden bulalım bu parayı da ödeme yapalım. Aylığı olan var, olmayan var" dedi.

Oruç Kayerman ise daha önce kendilerinden para istenmeyeceğinin söylendiğini ileri sürerek, "Bizden 28 bin 500 lira para isteniyor. 9 bin lirasını ise 20 gün içerisinde peşin istiyorlar" diye konuştu.

Tuzköylüler yıllar sonra gelen borç tebligatı ile şoke oldu

Bu konutların o dönemde yapılmasından memnuniyet duyduklarını belirten Kayerman, "Ancak istenilen bu para nedeniyle halk şikayetçi oluyor. Biz evlerimizi, burası kanserli diye terk ettik" dedi.

Mehmet Uğurlu da konutlara taşınacaklar listesinde olduğunu ancak karşılaşılan bu sıkıntı nedeniyle taşınmayı düşünmediğini söyledi. Uğurlu, "Evlere taşınanların geçim kaynağı hayvancılık olmasına rağmen yeni yerlerinde bu işlerini yapmaları mümkün değil. Borç batağında ölmektense burada kalır kanserden ölürüm" ifadelerini kullandı.

AFAD: "Hak sahipleri, 3 yıl ödemesi yapılmayan konutları geri veriyor"

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan yazılı açıklamada, zarara yol açan afetler sonrasında afetzedelerin mağduriyetlerini giderebilmek için 7269 sayılı "Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun" kapsamında AFAD Yaşam Konutları inşa edildiği belirtildi.

Tuzköylüler yıllar sonra gelen borç tebligatı ile şoke oldu

Tuzköy'de de bu konutlardan inşa edilerek 8 yıl önce hak sahiplerine teslim edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İlk 2 yıl herhangi bir ödemesi bulunmayan AFAD Yaşam Konutları'nda oturan hak sahipleri, evlerin maliyeti olan 28 bin 633 lirayı üçüncü yıldan itibaren ayda 133 lira taksitle ödenmesiyle ev sahibi yapılıyorlar. Tuzköy'de, mevzuattaki kriterlere göre belirlenen hak sahiplerine 248 AFAD Yaşam Konutu ve 14 iş yeri inşa edildi. Cüzi miktarların peyderpey ödenmesiyle ev sahibi yapılan afetzedeler, bankayla aralarında yaptıkları anlaşmaya istinaden herhangi bir çağrıya gerek kalmaksızın borçlarını ödüyorlar."

Açıklamada, "Bu sürenin üçüncü yılından itibaren, 7269 sayılı kanuna göre, ödemeler yıllık olarak bankaya yapılıyor. Konut maliyetleri, hak sahipleri tarafından 18 yılda bankalara ödeniyor, geciken ödemeler için kanuni miktar ödeniyor. Kanuna göre, hak sahipleri, 3 yıl ödemesi yapılmayan konutları geri veriyor. Tuzköy'ün yanı sıra ülke genelindeki AFAD Yaşam Konutları'nda oturan hak sahipleri, kanuni borçlarını ödemeye devam ediyor" bilgisine yer verildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle