GeriEkonomi Tuz gölü doğalgaz deposu için ihaleye çıkılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuz gölü doğalgaz deposu için ihaleye çıkılıyor

İthal doğalgazın depolanmasına yönelik BOTAŞ Genel Müdürlüğü'nün yatırım programında yer alan Tuz Gölü yeraltı depolama tesisleri yapım ihalesinde, süreç hızla devam ediyor. İhaleye, ABD, Polonya, Almanya, Danimarka ve Fransız firmaların katılması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, BOTAŞ Genel Müdürlüğü, Tuz Gölü'nün altına inşa edilecek yaklaşık 300 milyon dolar tutarındaki yeraltı depolama tesislerinin yapımı öncesi danışmanlık hizmetini yapacak firma veya firma grubunun seçimine yönelik ihalede, teklifleri 3 Mart 2006 tarihinde alacak.

Yapım öncesi proje çalışmalarının ilk etabını oluşturan danışmanlık ihalesine, Almanya, ABD, Polonya, Danimarka ve Fransa firmalarının oluşturdukları konsorsiyumlar katılacak. Üstlenici firmanın çalışmalarının ardından yeraltı depolama tesislerinin “anahtar teslim” yapımına yönelik ihale şartnameleri hazırlanarak firmalardan teklif alınacak.

İLK YERALTI DEPOLAMA TESİSİ

İthal gazın, mevsimsel, günlük ve saatlik taleplerini düzenlemek ve önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak doğalgaz arz açığına çözüm getirmek amacıyla geliştirilen proje, BOTAŞ Genel Müdürlüğünün ilk depolama projesi özelliğine de sahip bulunuyor.

Gaz depolama tesisi, Tuz Gölü yakınlarındaki yer altı tuz oluşumlarını kullanacak. Depolama tesisinin yapımı tamamlandığında, yaklaşık 960 milyon metreküplük çalışma gazı, 460 milyon metreküp de yastık gazı (bütünlüğü korumak amacıyla kavernlerde tutulması gereken gaz) kapasitesine sahip olacak. Tesis, 20 gün boyunca günde 40 milyon metreküp gaz sağlama kapasitesine sahip olacak, 25 günlük sürede de günlük 30 milyon metreküplük hızla yeniden doldurulabilecek.

Bu arada TPAO'nun, Kuzey Marmara ve Değirmenköy doğalgaz sahalarının, bu sahalardaki doğalgazın tüketimi sonrasında doğalgaz yeraltı depolama tesisi olarak kullanılması amacıyla başlatılan çalışmaların da devam ettiği bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle