GeriEkonomi Tütüncüye alternatif ürün desteği geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tütüncüye alternatif ürün desteği geliyor


Şehriban OĞHAN / ANKARA

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ellerinde tütün ekim cüzdanı bulunan üreticilere bir defaya mahsus gelir desteği verilecek. Bu gelir desteğiyle söz konusu çiftçilerin alternatif ürüne yönelmesi amaçlanıyor.

Hükümet, tütün üretiminden vazgeçerek alternatif ürün yetiştirmeye yönelen üreticilere destek kararını imzaya açtı. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan kararnameye göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve tütün ekim cüzdanı bulunan üreticilere bir defaya mahsus olmak üzere girdi ve gelir desteği ödemeleri yapılacak.

Tütün Yasası'nın onaylanmasının ardından Başbakan Bülent Ecevit, tütün üreticilerini alternatif ürün yetiştirmeye çağırırken, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı alternatif ürün desteği çalışmasını tamamladı. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan kararnamede ‘‘Girdi desteği ve net gelir farkının 2 katı tutarında destek verilerek bu geçiş döneminde çiftçilerin bir defaya mahsus olmak üzere desteklenmesi amaçlanmaktadır’’ denildi. Türkiye'nin yıllık tütün ihracatı ve iç tüketim toplamının 15 bin ton olduğu belirtilen kararnameyle, yaklaşık 36 bin ton ham tütün ekim alanında alternatif ürün yetiştirilmesi ve böylece ülke ekonomisine yeni katkılar yaratılması hedefleniyor.

Kararnameye göre ödemelerin finansmanı uluslararası finans kuruluşlarından edinilecek doğrudan mali kaynak ve kredi yoluyla sağlanacak. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak. İşlemlere ilişkin usul ve esaslar Hazine'den sorumlu Devlet Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı tarafından çıkarılacak uygulama tebliği ile belirlenecek.

Alternatif ürüne geçen üreticilerin ilaçlama, gübreleme, arazi ıslahı gibi çalışmaları için 2001 yılı bütçesinden, 500 trilyon liralık bir kaynak ayrılmıştı. Dünya Bankası'nın tarım reformunu desteklemek için vereceği 600 milyon dolarlık kredinin yüzde 50'sinin de alternatif ürüne yönelen tütün üreticilerini desteklemek için kullanılacağı belirtiliyor.

FONLAR İMZADA

Bu arada yasa ile tasfiyesi mümkün olmayan Akaryakıt İstikrar Fonu, Yatırımları Teşvik Fonu ve Kaynak Kullanımını Destek Fonu'nun tasfiyesine ilişkin kararname ve Borçlanma Yasa Tasarısı'nın da Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığı öğrenildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle