GeriEkonomi Tütün Yasası Komisyon'da kabul edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tütün Yasası Komisyon'da kabul edildi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM`ye gönderdiği Tütün Yasası`nın Plan ve Bütçe Komisyonu`nda değişikliğe uğramadan kabul edildi.

Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, komisyonda yaptığı konuşmada, yasanın Cumhurbaşkanı Sezer tarafından üç temel gerekçeyle geri gönderildiğini kaydetti.

"Tütün çiftçisinin korunmadığı" gerekçesine katılmadıklarını anlatan Karakoyunlu, Türkiye`de 42 il, 183 ilçe ya da beldede tütün tarımı yapıldığını söyledi. Karakoyunlu, ``Cumhurbaşkanı`nın, tütün ekiminin coğrafi olarak sınırlandırılması yaklaşımı fiili durumu yansıtmıyor`` dedi. Bakan Karakoyunlu, tütün ekimi yapılmayacak alanlarda alternatif ürün ekileceğini dile getirdi.
Sezer Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilir
Cumhurbaşkanı Sezer`in gerekçelerine uyulmadan olduğu gibi kabul edilen Tütün Yasası`nın yakında TBMM Genel Kurulu`nda ele alınması bekleniyor. Anayasa, Cumhurbaşkanı`nın, bir kez daha görüşülmek üzere TBMM`ye gönderdiği yasaların olduğu gibi kabul edilmesi durumunda onaylamasını zorunlu kılıyor. Cumhurbaşkanı`nın bu şekilde yürürlüğe giren yasaların iptali için Anayasa Mahkemesi`ne başvurma hakkı bulunuyor.


Karakoyunlu, ithalatın serbestleştirilmesi yoluyla yerli üreticilerin zor durumda bırakılacağı gerekçesine de katılmadıklarını belirterek, ithalatın 1986`dan bu yana serbest bırakıldığını söyledi.

Sözleşmeli tütün ekimi uygulamasının da yeni bir durum olmadığını anlatan Karakoyunlu, TEKEL`in bir yabancı şirketle kurduğu ortaklık ile bunun uygulandığını, hatta piyasada yeni bir model oluşturduğunu kaydetti.

Bakan Karakoyunlu, Cumhurbaşkanı`nın ``Türkiye`nin ithal sigara cennetine döneceği`` değerlendirmesine de katılmadıklarını belirterek, yurt içinde 1 milyon 600 bin liradan satılan bir sigaranın ithal edilmesi durumunda, fonlar ve vergiler yüzünden 5 milyon liraya çıktığını söyledi. Karakoyunlu, ``Bu kadar yüksek fiyatla ithal edilecek sigaranın piyasada satış şansı yoktur`` dedi.

KALKAN`IN SÖZLERİ

Yasa üzerinde konuşan SP Hatay Milletvekili Metin Kalkan, ülkenin felakete sürüklendiğini öne sürerek, ``Türkiye`nin en büyük sorunu IMF`nin başımıza gönderdiği Derviş belasıdır`` dedi. Kalkan, iktidar gruplarından gelen tepkiler üzerine, ``Açlıktan ölen insanları görmüyor musunuz?`` diye sordu.

Komisyon Başkanı Metin Şahin, Kalkan`a müdahale ederek, ``Bir Bakan hakkında böyle bir ifade kullanmasının doğru olmadığını`` söyledi. Kalkan, ``Adam işini gücünü bıraktı, Parlamentoya dil uzattı sesimiz çıkmadı. (İş takipçisi) dedi. Daha nasıl konuşalım`` dedi.

Şahin, Kalkan`ın kullandığı nitelendirmenin ``Saygısızca`` olduğunu ifade ederek, ``Bu yakışmıyor. Komisyon Başkanı olarak buna müdahale ederim`` şeklinde konuştu.

Kalkan ise ``Saygılı oluyorum. Ben milletin seçtiği bir milletvekiliyim, O IMF`nin atadığı birisi`` dedi. Şahin`in müdahalesini sürdürmesi üzerine, Kalkan tepki göstererek, ``Siz niye savunuyorsunuz? Zaten kamuoyuna yansımasın diye tutanak da tutturmadınız`` dedi. Şahin ise tutanak tutulduğunu söyledi.

ELEŞTİRİLER

Görüşmeler sırasında konuşan ANAP Sinop Milletvekili Yaşar Topçu, Cumhurbaşkanı Sezer`in veto gerekçelerinden sadece ``üreticinin korunmadığı`` değerlendirmesine katıldığını söyledi. Üretici için bir geçiş dönemi getirilmesini isteyen Topçu, Cumhurbaşkanı Sezer`in diğergerekçeleri konusunda, ``Türkiye yabancı sigara cenneti oluyor değil, zaten olmuş. O konudaki tavrı biraz sosyalistçe`` dedi.

DYP Hatay Milletvekili Mehmet Dönen, Cumhurbaşkanı Sezer`in veto gerekçelerinin ``yerinde ve doğru bir yaklaşım`` olduğunu söyledi.

SP Erzurum Milletvekili Aslan Polat ise yasanın ``IMF`nin dayatmasıyla çıkarıldığını`` öne sürdü.

DYP Bursa Milletvekili Oğuz Tezmen yasanın alt komisyona gönderilmesini önerdi. DYP Samsun Milletvekili Kemal Kabataş da ``Getirilen düzenlemenin özü şudur: Türkiye tütün üretiminden çekiliyor. Türkiye`deki tütün üreticisi tasfiye ediliyor`` dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle