Tütün çiftçisinden alternatif ürünlere itiraz

Hürriyet Haber
12.07.2001 - 17:09 | Son Güncelleme:

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Faruk Yücel, Tütün Yasası'nın veto edilmesinden memnun olduklarını belirterek ortaya sürülen alternatif ürünlere itiraz ettiklerini açıkladı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Faruk Yücel, Cumhurbaşkanı Sezer'in Tütün Yasası'nı veto etmekte haklı olduğunu savunarak, ''Kim, (Hükümet yakmak için falan bölgeden tütün aldı, bu tütünü yaktı) diyorsa, yalan söylüyor, vatana ihanet ediyor'' dedi.

Başbakan Bülent Ecevit, TZOB Genel Başkanı Yücel ve beraberindekileri, Başbakanlık Merkez Binası'nda kabul etti. Yücel, 25 dakika süren kabülün ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Görüşmede Ecevit'e tarımın öncelikli olan 4 sorununu ilettiklerini ifade eden Yücel, Ecevit'in de bu sorunların çözülmesinde yardımcı olacağını bildirdiğini söyledi.

ZİRAAT BANKASI BORÇLARI

Yücel, sorunlardan birinin çiftçilerin Ziraat Bankası'na olan kredi borçlarının faizlerinin yüksek olması nedeniyle ödeme imkanının bulunmaması olduğunu ifade ederek, Ziraat Bankası'nın bunu çözecek bir tebliğ çıkarmış olmasına rağmen çiftçinin bu borcu ödeyemediğini belirtti.

Bütçeden ek bir yük istemediklerini kaydeden Yücel, 2001 yılı doğrudan gelir desteği ödemelerinin çiftçilerin Ziraat Bankası'na olan borçlarına kaynak olarak aktarıldığı takdirde, hem çiftçinin bundan memnun kalacağını hem de banka ve tarım kredi kooperatiflerinin alacaklarını devletten ek yük almadan tahsil edeceklerini söyledi.

YENİDEN ÜRETİM YAPABİLELİM

Yücel, ''Diyorlar ki bize, (size para vereceğiz). Biz bu parayı istemiyoruz. Bu parayı Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na, çiftçi sulama borçlarına aktarılsın. Biz yeniden üretim yapabilelim'' diye konuştu.

Yücel, 2002 yılında ekecekleri tohum olmadığını belirterek, kuraklık nedeniyle çiftçilerin yeterli tohum bulamadıklarını söyledi.

SEZER, VETODA HAKLI

Üçüncü sorunlarının Tütün Yasası olduğunu ifade eden Yücel, Rüştü Kazım Yücelen ve Yüksel Yalova'nın bakanlıkları döneminde sanayiciler,Türk-İş ve Tekel çalışanları ile birlikte bir yasa hazırladıklarını anımsattı. Ancak bu yasanın Meclis'e sevk edilmesi sırasında Yalova'nın bakanlıktan ayrıldığını hatırlatan Yücel, Tütün Yasası'nın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından ''haklı gerekçelerle veto edildiğini'' söyledi.

Yücel, tütünde yeniden yapılanma yasasına karşı olmadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

TÜTÜN DOMATES DEĞİL Kİ SALÇA YAPALIM

''Ama bu yasa, tütünü tamamen serbest bırakmaktadır. Tütünü pazara getirdim. Alıcısı çıkmadı. Tütün bana kalıyor. Ben ne yapacağım tütünü? Benim sigara yapıp satma hakkım var mı? Üreticide kalan ürün domates değil ki, salça yapsın. Kendisinin tüketme imkanı yok.''

Türkiye'de tütünün yakılmadığını kaydeden Yücel, ''Kim, (hükümet yakmak için falan bölgeden tütün aldı, bu tütünü yaktı) diyorsa, yalan söylüyor, vatana ihanet ediyor. Bu tütünün parasını vermeye biz hazırız. Güneydoğu tütününün dış alıcısı da vardır, sigara sanayisinin içinde de kullanılıyor. Zaten tamamı 50 bin ton tütün. Bu da 50 trilyon lira. 8 buçuk milyar dolarlık tütün sektörünün içerisinde 50 trilyon liralık tütünün esamesi olmaz. Ekilen tütün Avrupa Birliği ülkelerinde üretilen tütünden daha kaliteli.''

EKİMDEN VEZGEÇİLİRSE KIRSAL DOKU BOZULUR

Yücel, Tütün ve Tütün Mamulleri Üst Kurulu'nda tütün sektörü ile ilgili bakanlık temsilcilerinin bulunmadığını iddia ederek, 2 milyon 610 bin dönüm arazide tütün ekilmekten vazgeçildiği takdirde, bu bölgelerde kırsal dokunun bozulacağını söyledi. Yücel, üst kurulda, çevre bakımından Çevre Bakanlığı'ndan, sağlığa zararlı olması bakımından ise Milli Eğitim Bakanlığı'ndan temsilcilerin de katılımıyla üye sayısının 9'a çıkarılması gerektiğini söyledi.

Yücel, bir soru üzerine, Başbakan Bülent Ecevit'in iletilen talepleri değerlendireceğini ve bu taleplerin haklı olduğunu söylediğini ifade etti. Yücel, Rüştü Kazım Yücelen ve Yüksel Yalova döneminde sektör temsilcileriyle hazırlanan yasayı sonuna kadar desteklediklerini belirterek, o yasada söyledikleri itirazın yer aldığını ifade etti.

Yücel, doğrudan gelir desteği olarak 2 buçuk katrilyon lira talep ettiklerini sözlerine ekledi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı