GeriEkonomi TÜSİAD'tan ihracat için çevreye saygı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD'tan ihracat için çevreye saygı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSIAD), dış ticarette çevresel nedenli engelleri ve çözümlerini içeren bir rapor hazırladı. Proje koordinatörlüğünü Dr. Caner Zanbak'ın yaptığı rapor, Çevre Bakanı İmren Aykut'un da katıldığı bir toplantıda tanıtıldı. Toplantıda konuşan Aykut, 2000'li yıllarda yıkılacak gümrük duvarları yerine getirilecek yeni çevresel nedenli engellerle haksız rekabetin doğacağını ve uluslararası güç dengelerinin değişeceğini belirtti. Çevre ilgili denetimlerde yetersiz kaldığı için Sanayi ve Sağlık Bakanlıkları'nı suçlayan Aykut şöyle konuştu:

‘‘Bu bakanlıklar görevlerinin bir bölümünü Çevre Bakanlığı'na devretmelidirler. Ne yazık ki bürokrasimizde kıskançlık var. Hem görevlerini devretmiyorlar hem de yeterince yerine getirmiyorlar’’ dedi.

Raporda yer alan eylem planlarının gerçekleşmesi için Bakanlığına büyük görevler düştüğünü ve günde bir yasa çıkarılması gerektiğini vurgulayan Aykut, ‘‘Bazen umutsuzluğa düşüyorum. Sembolik bütçe ile kurulan Çevre Bakanlığı 46 vilayette teşkilat kurması için verilen yasa 1.5 yıldır Meclis'te bekliyor. Sorunlar her geçen gün artıyor. Hayatımızı bağladığımız GAP'a kanalizasyonlar akıyor. GAP, sulamaya açılmadan kanalizasyon gölüne dönüşecek.’’

TÜSİAD'IN ÖNERDİĞİ PLAN

TÜSİAD'ın ‘‘Dış Ticarette Çevre Koruma Kaynaklı Tarife Dışı Teknik Engeller ve Türk Sanayii İçin Eylem Planı’’ başlıklı raporu, engellerin tanımlanması, uluslararası anlaşmaların yükümlülüğü ve eylem planı bölümlerinden oluşuyor. İhraç ürünlerinde, üretim girdisinden ambalajlanmasına kadar pek çok ‘çevre dostu’ teknik, kurumsal ve yasal düzenlemeleri içeren eylem planı şöyle:

Hammadde ve üretim standartları ve teknolojileri için bilgi merkezi kurulmalı.

Atık geri kazanım ve bertaraf tesisleri kurulmalı.

Toplumu bilgilendirme ve sanayicileri eğitme programları hazırlanmalı.

Çevre dostu üretim için teşvik ve destekleri sağlanmalı.

Risk ve kriz yönetim merkezleri kurulmalı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle