GeriEkonomi TÜSİAD'tan Ankara'ya istikrar uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD'tan Ankara'ya istikrar uyarısı

TÜSİAD, dün Bodrum'da düzenlediği Yüksek İstişare Konseyi toplantısında, siyasilere, ‘‘istikrarı bozmanın bedelini ödeyemezsiniz’’ mesajı gönderdi.

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Türkiye'de istikrarı bozmanın faturasını kimsenin ödeyemeyeceği uyarısında bulundu.

Dün Bodrum'da yapılan TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nın açılışında konuşan Eczacıbaşı, siyasilere şöyle seslendi:

‘‘Başarılısınız treni yavaşlatmayın, yavaşlamasına izin vermeyin, üzerinizdeki yorgunluğu atın. Yapısal reformları geciktirdikçe işiniz güçleşecek. Yapısal reformları ertelemeyin. Siyasal reformlar ertelendikçe Türkiye çağın gerisinde kalacak. Siyasi istikrar herşeyden önemli. Bunu bozmanın bedelini ne ülkemiz, ne de siz ödeyebilirsiniz. Hep birlikte hedefe ulaşmak zorundayız. Bu yolda size destek olmak bizim de görevimiz. Herkesin görevi. Sizin başarınız tüm toplumun kazancı olacak’’

Yeni yüzyılda Türkiye'nin yaşamsal sorunları açısından önemli gelişmeler olduğunu belirten Eczacıbaşı, 15 yıldır mücadele ettiğimiz terörün başarılı bir mücadeleyle sona erdirildiğini, enflasyonu yenmek için tutarlı bir programın uygulamaya konduğunu söyledi. Eczacıbaşı, tüm bu gelişmelerin kalıcı olması için 2000 yılının kritik bir dönem oluşturduğuna dikkat çekti.

2001 yılının en önemli konusunun bütçe olduğunu belirten Eczacıbaşı, ‘‘Şimdiye kadar nehrin yarısını geçtik. Hedef karşı kıyıya ulaşmak. Geri dönmeyi ya da kendimizi nehrin sularına bırakmayı düşünemeyiz’’ dedi.

Eczacıbaşı, bankacılık sektörünün artık siyasetten arınmış bir sahibinin bulunmasını ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu ile bankacılık sektörünün denetimi siyasi etkilerden uzak yetkin kişilerden oluşan bir kurulun sorumluluğuna bırakıldığını söyledi. El konan 8 bankanın neden oldukları zararların bankaları zarara uğratanlara karşı açılmış olan davaların süreceğini söyledi.

Sistemdeki zayıflıkları kullanarak haksız kazanç elde etme peşinde olanların bankacılıktan kaçarak finansal hizmetler sektörünün başka alanlarında faaliyetlerini yoğunlaştırmalarının endişesini taşıdıklarını belirten Eczacıbaşı, ‘‘Bu nedenle bankacılık üst kurulu finans sektörünün tümünü kapsamalı’’ dedi.

Siyasiler, daha fazla itibar kaybetmesin

DEVLET bankalarının özelleştirilmesini ertelemek için herşeyin denendiğini belirten Bülent Eczacıbaşı şunları söyledi:

‘‘Siyasi partiler her seçimden önce bunların özelleştirilmesini programlarına koydular. Seçimden sonra da siyasi amaçları doğrultusunda kullandılar. Ortaya çıkan yolsuzlukların sayısı ve boyutları karşısında kamuoyu duyarlılığını kaybetti. Siyasetçiler bankaların özelleştirilmesini engellemek için adete direndiler. Siyasiler yasal düzenlemeleri yapmayarak daha fazla itibar kaybetmemeliler.’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle