GeriEkonomi TÜSİAD'tan 8 Mart açıklaması: 4 kadından 1’i ekonomik şiddet görüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD'tan 8 Mart açıklaması: 4 kadından 1’i ekonomik şiddet görüyor

TÜSİAD'tan 8 Mart açıklaması: 4 kadından 1’i ekonomik şiddet görüyor

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Kadınların hayatın her alanına eşit katılımı için siyaset, kamu, iş dünyası ve sivil toplumdaki tüm liderlere önemli bir sorumluluk düştüğü belirtilen açıklamada, Türkiye'de evlenmiş kadınların yüzde 38’inin yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kaldığı bildirildi.

Boşanmış ya da ayrı yaşayan kadınların maruz kaldıkları fiziksel ve/veya cinsel şiddet düzeyi yüzde 75 ile tüm kadınlar arasında maruz kalınan şiddet oranının iki katı olduğunu kaydeden TÜSİAD, “4 kadından 1’i ise ekonomik şiddete maruz kalıyor; yani ya çalışmasına engel olunmuş, ya işten ayrılmak zorunda kalmış ya da kazancı elinden alınmış durumda. Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Kadını toplumda şiddet riskine açık bir konuma iten tüm olumsuz koşulları ortadan kaldırmak zorundayız. Kadına yönelik ürkütücü boyuttaki şiddete karşı 'sıfır tolerans' ile kalıcı çözümler geliştirilmesi için kamu, iş dünyası ve sivil toplum daha etkili şekilde harekete geçmeli.

Kadına yönelik şiddete karşı mevzuat ve uygulama güçlendirilmeli, şiddet uygulayanı hiçbir şekilde mazur görmeyen caydırıcı bir anlayış hukuk alanında hakim kılınmalı. Her eğitim kademesinde eğitime eşit erişim sağlanmasına yönelik çalışmalar kararlılıkla sürdürülmeli. Eğitime erişim; kadınların çalışma yaşamından siyasete kadar, toplumsal hayata aktif olarak katılmasında en temel belirleyicidir” ifadelerine yer verdi.  Türkiye genelinde 15-59 yaş kadınların yüzde 32’si okula devam etmesinin engellendiğini belirten TÜSİAD, kırsal yerleşim yerinde yaşayan kadınlar açısından bu oranın yüzde 39’a kadar yükseldiğini, hem birey olarak kadının güçlenmesi hem de ekonomide daha üretken bir rol alması için kız çocuklarının ve her yaştan kadınların eğitimine yatırım artarak sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. 

Türkiye’de çalışma çağındaki kadınların işgücüne katılım oranı çok düşük olduğunun altını çizen TÜSİAD, sadece yüzde 33,6 (11.5 milyon) kadın ev işleri ve çocuk bakımı nedeniyle işgücü piyasasına katılamadığını, çalışan kadınların ise yüzde 14’ü çocuk sahibi olduktan sonra çalışma yaşamından koptuğunu belirtti.  Kadınların ekonomiye katılmasının yoksulluğun azalmasına, nesillerin daha sağlıklı yetişmesine ve  kurumsal yönetimin güçlenmesine katkı sağlayacağını belirten TÜSİAD, “Milli gelir artışına ve büyümeye ivme katar. Kadınlar 'çocuk mu, kariyer mi' ikileminde bırakılmamalı, kurumsal çocuk bakım hizmetleri yurt çapında yaygınlaştırılmalı. Geleceğin ekonomisinin temeli olan STEM (fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik sözcüklerinin baş harflerinden oluşan kısaltma)  kariyerleri, kadınlar için önemli bir fırsat olarak değerlendirilmeli.

Üniversite yerleştirmelerinde ilk binde yer alan sayısal bölüm öğrencileri içerisinde STEM alanları yerleşme oranı erkeklerde yüzde 81,39, kızlarda yüzde 18,61. Geleceğin ekonomisi, bilgi ve inovasyonun üzerinde şekillenecek ve STEM becerileri hemen tüm alanlardaki işlerde gerekli olacak. Kız çocuklarını geleceğe daha iyi hazırlamalı, STEM alanlarında kariyer yapmaya teşvik etmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

Siyasetin kadınların potansiyeline, enerjisine ve bakış açısına ihtiyacı olduğunu vurgulayan TÜSİAD, “Parlamentoda kadınların temsiline bakıldığında Türkiye yüzde 14.9 oranıyla, dünyada 191 ülke içerisinde Çad ve Mısır ile beraber 121'inci sırada yer alıyor. Ülkenin yarısını oluşturan kadınların ülke yönetiminde eşit bir şekilde temsil edilemiyor olması, görüşlerinin, istek ve ihtiyaçlarının politikalara sınırlı yansımasına yol açar. Siyasetin kadınların potansiyeline, enerjisine ve bakış açısına ihtiyacı var. Kadınların her alanda potansiyelini gerçekleştirebildiği bir ülke iklimi yaratabilmeliyiz. Hep birlikte ve hiç vakit kaybetmeden. Kadınların gücünü hayatın her alanına eşit katmalıyız” açıklamasını yaptı.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle