GeriEkonomi TÜSİAD'dan karınca duasına destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD'dan karınca duasına destek

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, bankaların kredi sözleşme metinlerinin reel sektör kuruluşlarını sıkıntıya soktuğunu söyledi.

Sektörel Dernekler Platformu'nun kuruluşuna ilişkin basın toplantısında soruları yanıtlayan Yücaoğlu, TOBB Başkanı Fuat Miras'ın, bu konuda Başbakan Bülent Ecevit'ten, bankacılık sektörü ile kendilerinin biraraya getirilmesini istemesine destek verdi.

''Bankalar konusunda diyaloga gerek var, o açıdan TOBB'un görüşüne katılıyoruz'' diyen Yücaoğlu, TOBB'un isteğinin bankalar ile reel sektör arasındaki kontratların gözden geçirilmesine yönelik olduğunu kaydetti. Erkut Yücaoğlu, şöyle dedi:

''Bankaların kredi sözleşmelerinin metin yapısı bugün hakikaten reel sektör kuruluşlarını sıkıntıya sokmaktadır. Faizler istendiği anda değiştirilmekte, kredi şartları istendiği anda, bir gecede değiştirilmekte, piyasadaki bütün ödemeler dengesini kıracak bir konu yaratmaktadır.''

Karınca duası sözleşmeler

Son on ay içinde piyasalarda bir stabiliteye ulaşıldığını ve bununda programın yürüdüğünün bir işaretini verdiğini anlatan Yücaoğlu, şunları söyledi:

''Bir hafta, on gün içinde bütün bunlar değişince, banka kesimi üzerinde baskı artınca, banka kesimi de bunu geniş bir hızla ve boyutla reel sektöre aktardı. Çünkü o karınca duası denen sözleşmenin içeriğinde buna imkan veren hukuk çerçevesi var.''

Erkut Yücaoğlu, özel sektörün ricasının, bu sözleşmelerin doğru koşullarla, piyasalarda kırılganlık yaratmayacak şekilde yeniden oluşturulması olduğunu da kaydederek, ''Çünkü bir anda siz faizleri 5-10 misline çıkarırsanız, siz ondan sonra sanayinin satış şartlarının, vadelerinin, dağıtım, müşteri iş kanallarının nasıl kırıldığını takdir edebilirsiniz. Bugün yaşadığımız şok budur'' dedi.

Büyümenin durduğunu göreceğiz

Yaşanan bu şokla birlikte üretim sektörünün maliyetlerinin fırladığını, bir yandan da satışların durduğunu anlatan Yücaoğlu, ''Hakikaten ciddi bir şekilde büyümenin durduğunu göreceğiz. Senenin birinci çeyreğinde hiçbir büyüme olmayacağı gibi negatif büyüme bile olabilir. Ekonomi biraz belki yavaşlatılmak isteniyor program gereğince ama her halde böyle değil'' diye konuştu.

Sektörel Dernekler Platformu Başkanı Güngör Keşçi ise bankacılık sektörüyle ilişkilerin bir aracı olmadan sürdürülmesinin gerektiğini söyledi.

Keşçi, başkanlığını yaptığı Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nin (TGSD) bankalarla ilişkilerde bu ilke ile hareket ettiğini, doğrudan doğruya banka yöneticileriyle sorunların ele alınarak, neler yapılabileceğini görüştüklerini bildirdi.


 • Bankalar kendilerini savurdu
 • 
  Yorumları Göster
  Yorumları Gizle