GeriEkonomi TÜSİAD YİK cuma günü toplanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD YİK cuma günü toplanacak

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi'nin yılın son toplantısı, 11 Aralık Cuma günü İstanbul'da gerçekleştirilecek.

TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, açılış konuşmaları TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ tarafından yapılacak.

Konuşmalarının ardından “TÜSİAD Dış Politika Ödülü (TÜSİAD Bosphorus Prize for European Understanding)”, Federal Almanya Parlamentosu SPD Grup Başkanı, Eski Şansölye Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Dr. Frank-Walter Steinmeier'e verilecek.

Açıklamada, Steinmeier'in Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği ile ilgili tartışmaların rasyonel bir zeminde yürütülmesine verdiği desteğin, bu ödüle layık görülmesindeki başlıca etken olduğu vurgulandı.

Geleneksel hale gelen TÜSİAD Dış Politika Ödülü'nün, Türkiye'nin AB'ye entegrasyonu sırasında karşılaştığı siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel engellerin aşılmasında yapılan çalışmalara, Türkiye ile AB arasındaki işbirliğinin, karşılıklı anlayışın ve ortak değerlerin gelişmesine katkıda bulunduğuna inanılan kişi veya kuruluşlara verildiği, TÜSİAD Yönetim Kurulu tarafından ödüle layık görülen kişi ya da kuruluşların hak sahibi olabilmesi için AB yurttaşı ya da kamu veya özel sektöre ait bir AB üye ülkesi kuruluşu olması gerektiği kaydedildi.

Ödülün 2003'ten bu yana Almanya'nın eski AB Büyükelçisi Dietrich von Kyaw, Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) Başkanı Thierry de Montbrial, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve İtalya eski Uluslararası Ticaret Bakanı ve Senato Başkan Yardımcısı Emma Bonino'ya verildiği hatırlatıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle