TÜSİAD uyardı: Eğitimi yozlaştırmayın

Hürriyet Haber
23.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜSİAD, Milli Eğitim Bakanlığı’nın imam hatiplilere ‘nakil’ yoluyla üniversite kapısını daha fazla açan yönergesine sert tepki gösterdi. TÜSİAD, ‘Tam AB’yle tarama süreci başlayacakken, eğitim sistemini yozlaştıracak uygulamalardan uzak durun’ dedi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Nakil ve Geçiş Yönergesi’ ile ilgili oldukça sert bir açıklama yaptı.

TÜSİAD’dan yapılan açıklamada, ‘Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik yolunda eğitim alanında tarama sürecinin başlayacağı bugünlerde eğitim sistemini yozlaştıracak uygulamalardan uzak durulması’ uyarısında bulunuldu.

REFORMLARA TERS DÜŞÜLÜYOR:

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ‘Eğitim alanında yapılan uygulamalar ve yapılması gereken reformlar, devletin çeşitli kurumları arasında çatışma konusu haline getirilmemeli, iktidarlarca siyasallaştırılmamalı ve -AB’ye tam üyelik yolunda eğitim alanında tarama sürecinin başlayacağı şu dönemde- ülkemiz, kısır tartışmaların içerisine çekilmemelidir. Bu meyanda, eğitim sistemini yozlaştıracak uygulamalardan da uzak durmak gerekir. Nitekim, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından orta öğretim kurumları arasında geçişleri düzenleyen yönergede değişiklik yapılarak, mesleki ve teknik liselerden genel liselere geçişte kolaylık sağlanması, mesleki ve teknik eğitimde ihtiyaç duyulan reformlara ters düşmektedir.’ ‘Ülkemizde meslek okullarının çeşitli sorunlarından dolayı bu işlevi gerektiği gibi yerine getiremediği bilinmektedir’ denilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ‘Mesleki ve teknik eğitim sisteminin, sanayi ve hizmet sektörlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek nitelikli ara kademe insan gücü yetiştirmesi ve uluslararası rekabet gücümüzü artırma ve ekonomik kalkınmayı hızlandırma görevini etkin bir şekilde yerine getirmesi gereklidir. Oysa ülkemizde meslek okullarının çeşitli sorunlarından dolayı bu işlevi gerektiği gibi yerine getiremediği bilinmektedir.’ Kaynak israfına dikkat çekilen TÜSİAD açıklamasında, şöyle denildi: ‘İlköğretimde etkin bir mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilerek orta öğretime sağlıklı bir yönlendirme yapılması, meslek okullarının kalitesinin iyileştirilmesi, meslek okulu-istihdam ilişkisinin etkin şekilde kurulması ve mezunların iş hayatına atılmalarının desteklenmesi, üniversiteye girmek isteyenlerin ise öncelikle mezun oldukları alanda devam etmeye yönlendirilmesi mesleki ve teknik eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması programı içinde gerçekleştirilmelidir. Maliyeti genel lise eğitiminden fazla olan mesleki ve teknik liselerden mezun olanların, kendi alanlarından farklı bir alanda yükseköğrenim görmelerini kolaylaştıran düzenlemelerin ciddi bir kaynak israfına da yol açacağı dikkate alınmalıdır.’

REFORMLARI GÖLGELİYOR:

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına değinilen TÜSİAD’ın açıklamasında, ‘Yükseköğretime girişte katsayı farklılığını kaldırmaya yönelik kanun tasarısının geçen yıl çok tartışılmasının ardından, Milli Eğitim’in yeni yönergesi ile yükseköğretime geçişte meslek liselilere kendi alanları dışında farklı katsayı uygulanması konusuna, bir başka yoldan çözüm getirilmeye çalışılmaktdır’ denildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı