TÜSİAD-US: Ekonominin başarısı siyasi programa bağlı

Hürriyet Haber
09.11.2001 - 10:37 | Son Güncelleme:

TÜSİAD-US tarafından hazırlanan ``Türkiye`de hükümetin reform çabaları: kriz ortasında değişme sinyalleri`` başlıklı raporda, Türkiye`nin ekonomik programının başarısının, Avrupa Birliği üyeliği için gereken siyasi programın başarıyla uygulanmasına bağlı olduğu savunuldu.

TÜSİAD`ın Washington ofisi çalışanlarından Yakup Beriş ve Aslı Gürkan tarafından hazırlanan raporda, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş`in önderliğindeki ekonomik programın, aslında Avrupa Birliği`nin ekonomik kriterlerine uyma sözü olduğu da kaydedildi.

Raporda, iki büyük ekonomik krize rağmen, koalisyon hükümetinin başlattığı reform sürecinin, son 10 yılda hiçbir hükümetin başaramadığı kadar ilerletildiği vurgulandı. TÜSİAD raporunda ayrıca, Türkiye`nin geleceğinin, değişim yanlısı güçler ile değişim karşıtları arasındaki büyük savaşın sonucuna bağlı olacağı da savunuldu.

Beriş ve Gürkan`ın hazırladığı raporda, Başbakan Bülent Ecevit`in liderliğindeki koalisyon hükümetinin gerçekleştirmekte olduğu reform sürecinin, ülkenin siyasi ve ekonomik yapısı üzerinde yaşamsal önemi olacağı da vurgulandı.

TÜSİAD`ın Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz, yayınladığı açıklamada, son ekonomik krizler nedeniyle Ecevit hükümetinin reform çabalarının öneminin gözardı edildiğini ancak reformların, ülkeye büyük yarar sağladığını kaydetti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı