TÜSİAD: Masayı kurun bizi işçiyle uzlaştırın

Hürriyet Haber
31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu, hükümete, ‘‘masayı kurun, bizi işçilerle uzlaştırın’’ çağrısı yaptı. Yücaoğlu, ‘‘Biz hükümetin programını sonuna kadar destekliyoruz. Ancak, hükümet bir uzlaşma masası kurmalıdır’’ dedi.

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, sanayicinin; üretimin, ihracatın devamı ve büyüme için uzlaşma istediğini, ancak hükümetin bu uzlaşma masası kurmadığını söyledi. ‘‘Hükümet bir şekilde ekonomik sosyal konsey ve benzer mekanizmalarla bu uzlaşma çatısını kurmak durumunda’’ diyen Yücaoğlu, ‘‘Bu karşılıklı güven telkin etmek, enflasyon ne olacaksa, onu taahhüt etmektir, şaşarsa farkını taahhüt etmektir. Aynı şeyi devlet gibi özel sektör ve sendikaların da yapabilmesi gerekir’’ dedi.

Serbest piyasa kurallarını uygulayan ülkelerin hepsinde uzlaşma örnekleri bulunduğunu vurgulayan Yücaoğlu, ‘‘Türkiye bunu yapamıyor, sıkıntı burada. Oturup Türkiye'nin menfaatleri, programı, hedefleri çerçevesinde bir uzlaşma çatısı kuramıyoruz’’ dedi. ‘‘Biz bu programı sonuna kadar destekliyoruz’’ diyen Yücaoğlu, ancak bu uzlaşmanın kurulamaması nedeniyle bazı sektörlerde maliyetlerin çok artacağını bunun fiyatlara yansıyacağını ve açık pazarda ithalatın artacağını söyledi.

ÖZEL SEKTÖR DİRENİYOR

Özel sektörde enflasyona endeksli ücret politikasından vazgeçme eğiliminin henüz oluşmadığını belirten Yücaoğlu, uzlaşma için hálá vakit olduğunu söyledi. Sanayicinin üretimin ve ihracatın durmamasını, Türkiye'de büyüme istediğini belirten Yücaoğlu, bütün bu şartları oluşturmak için de sanayicinin uzlaşma isteğinde bulunduğunu söyledi. Yücaoğlu, ‘‘Bu uzlaşmaya yanaşanlar olur, yanaşmayanlar olur. Neticesini ülke olarak hep beraber göreceğiz. Maalesef bu uzlaşma daha önce olmadı. Bir takım yerlerde grevler oluyor. Enflasyonun üzerinde anlaşmalar gerçekleşiyor’’ dedi.

2000 yılının bir geçiş yılı olduğunu belirten Yücaoğlu, önümüzdeki 3-5 yıllık programın gereği olan ölçülere oturmak gerektiğini söyledi.

HEDEFLERİ ŞAŞIRTABİLİR

Yaşanan gelişmelerin programın enflasyon hedeflerini bir miktar şaşırtabileceğine işaret eden Yücaoğlu, şöyle konuştu:

‘‘Önemli olan bu hedefin altındaki yapısal reformları gerçekleştirmektir. Eğer bunu yapabilirsek, enflasyon bir sonuçtur, enflasyon yüzde 25 değil yüzde 32 çıkarsa biz bunu kritik etmeyiz. Türkiye çok büyük mesafe almış olacak. Hálá 3 yıl sonunda tek haneli enflasyona düşme şansı var. Programın kamu maliyesiyle ilgili kısmı da çok iyi gidiyor. Dolayısıyla bu hedefi gözden kaybetmeden tüm çerçeveyi böyle kurmamız lazım.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı