TÜSİAD: Krizin etkisi 2011 sonunda hafifler

Ümit KOZAN-Ferit ASLAN-Adnan AVUKA- Bayram BULUT/MARDİN, (DHA)
22.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, iç talebi desteklerken enflasyona dikkat edilmesi uyarısını yaparken, Türkiye’de krizin etkilerinin ancak 2011 sonunda hafifleyeceği öngörüsünde bulundu.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), 2009 yılının ilk Başkanlar Konseyi toplantısını Mardin’de yaparken, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, ekonomiyi değerlendirdi. Yalçındağ, "Öncelikle, iç talebi destekleyici kontrollü para ve maliye politikalarına devamın esas olduğunu belirtmeliyim. Ancak, bu tercih, orta dönemde kamu maliyesinde kalıcı bir zafiyete veya artık kurtulduğumuzu düşündüğümüz enflasyonist bir sürece Türkiye’yi yeniden sürüklememeli. 2009 ve 2010, hem kamu mali dengesinin sürdürülebilirliği, hem de sistemin ihtiyaç duyabileceği yabancı para arzı açısından kritik yıllar olacak" dedi.

İyimser senaryo

Yapısal önlemlerin önemine dikkat çeken Arzuhan Doğan Yalçındağ, "İyimser bir senaryo ele alırsak, krizin etkileri, dünyada 2010 sonunda, Türkiye’de belli bir gecikmeyle 2011 sonunda hafifleyecek. Ancak uzunca bir süre, yakın geçmişte tecrübe ettiğimiz yüksek büyüme oranlarını yakalayabilmek güç olacak" dedi. "Ekonomi yılın son çeyreğinde büyümeye geçse de toparlanma yavaş olacak. Yılın bütünü için baktığımızda ekonominin yüzde 4.1 oranında küçüleceğini hesaplıyoruz" diyen Yalçındağ, sanayinin ilk çeyrekte yüzde 20’nin üzerinde daraldığını, işsizliği önlemekte başarı sağlanamadığını, işsizlikle mücadele çok daha fazla tedbir ve fedakarlık gerektiğini vurguladı.

22 Temmuz gibi

TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel de, Türkiye’nin önemli bir değişim sürecine girdiğini ifade ederek, "Yaşanan tatsız ve hepimizi rahatsız eden olaylara bakıp ümitsizliğe kapılmayalım. Tarihimizde demokrasimiz belki de ilk kez bu denli zorlu bir imtihandan geçiyor" diye konuştu. Beysel, "Gönlümüz Başbakan’n 22 Temmuz seçimlerinden sonra yaptığı birleştirici konuşmayı tekrarlamasını bekledi. Ama bu beklentimiz henüz gerçekleşmedi" dedi.

ÇYDD’nin bağışçıları rencide oldu

MARDİN
’deki konuşmasında Ergenekon soruşturmasına değinen TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, bu konudaki hassasiyetlerini bir kez daha dile getirdi. Türkan Saylan’ın başkanlığını yaptığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin mağdur edilmesinden dolayı duyulan üzüntü ve kaygıyı ifade eden Yalçındağ, şunları söyledi: "Ayrıca bu süreçte, bu dernek ve vakıflara destek veren, aralarında çok sayıda TÜSİAD üyesinin de bulunduğu bağışçılar rencide oldu. Ergenekon soruşturması gibi kamuoyuna mal olmuş bir davanın, öneminin gerektirdiği özenle yürütülmesi yönündeki beklentimizi tekrarlamak istiyoruz."

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı