GeriEkonomi TÜSİAD: Krizi ciddiye alın, çok tedirginiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD: Krizi ciddiye alın, çok tedirginiz

TÜSİAD: Krizi ciddiye alın, çok tedirginiz
refid:10085033 ilişkili resim dosyası

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizle ilgili olarak, "İş dünyası olarak hakikaten tedirginiz" dedi.

Dünyadaki bu sallantının Türkiye’yi etkilemeyeceğini söylemenin mümkün olmadığını dile getiren Yalçındağ "Dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi olarak dünya ile entegre olmuş durumdayız. Küreselleşme sürecindeyiz. Krizin Türkiye’yi etkilememesi mümkün değil" dedi.

Borç nasıl dönecek

Dünyadaki birçok ülkeye göre Türk bankacılık sisteminin doğru temeller üzerine oturduğunu dile getiren Yalçındağ Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek ile biraraya geldiği toplantı sonrası şöyle konuştu: "2001 krizinden sonra yeni denetlemeler, düzenlemeler geldi. Türkiye kurallara çok daha bağlı. Birçok türev enstrümanları, bizim bankacılık sistemimizde, finans sistemimizde henüz faaliyete geçmedi. Onun avantajını yaşıyoruz. Sermayeler yüksek. Bunlar doğru ama şu da doğru ki dünya bir daralmaya gidiyor. Dolayısıyla ihracatımıza gelen talep düşecek. Zaten iç tüketim düşüyor. Türk özel sektörü 140 milyar dolar ile muazzam borçlu. Bu borcu nasıl döndüreceği bilinmiyor. Bütün bunlar bu daralmanın Türkiye’de de ciddiyetle yaşanacağını gösteriyor."

Ciddiye alınmalı

TÜSİAD olarak bugüne kadar son derece sorumlu, sağduyulu davrandıklarına söyleyen Arzuhan Doğan Yalçındağ, her türlü uyarıyı büyük bir sorumlulukla ve sağduyuyla yaptıklarını dile getirerek şöyle devam etti: "Bir endişeye, güven erozyonuna mahal vermemek içini sorumlu davrandık. Ama artık bugün, yönetimdekilerin bu işi çok daha fazla ciddiye alması lazım. Ekonomik daralma demek, işsizlik demek, refah payımızın düşmesi demek. Bu kadar genç nüfusumuz var. İşsizlik zaten Türkiye’de ciddi sorun. Özel sektör tedbirlerini almaya başlıyor. Zaten ciddi bir cari açığımız var."

Petrol fiyatları ile birlikte Türkiye’de ihracatın da düşeceğini dile getiren Yalçındağ, "Avrupa daralıyor, bütün Güney Asya aynı şekilde sallantıdan geçiyor. Bu işin çok ciddiyetle ele alınması gerekiyordu. Bugün bunu açık kalplilikle söyleyebileceğimizi düşünüyorum. Hiçbir zaman felaket tellallığı yapmadık, her zaman sağduyulu davrandık. Ama sürekli de bu reformların yapılması gerektiğini söyledik. Daha kuvvetli girelim daha dirençli girelim dedik. Ama bugün bütün dünyada bir paradigma değişikliği oluyor" şeklinde konuştu.

Şehit cenazeleri içimizi yakıyor

TÜRKİYE’nin terör belasından kurtulması için gereken her türlü önlemin alınmasını isteyen Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Şehit cenazeleri hepimizin içini yakıyor. Bu beladan kurtulmak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Ümit ediyorum bugünkü zirveden somut bir şeyler çıkar ve Türkiye artık bu acılara bir son verir. Her gün bu cenazeler hakikaten hepimizin içini yakıyor. Birlik olmalıyız. Terör konusunda zafiyete uğramamalıyız. Halk olarak dirençli olmalıyız ama ateş düştüğü yeri yakıyor. Gencecik evlatlar, askerler, polisler şehit düşüyor" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle