GeriEkonomi TÜSİAD, Fransa'da AB lobisi yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD, Fransa'da AB lobisi yapıyor

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu ve beraberindeki heyet Haziran sonunda AB Dönem Başkanı olacak Fransa'da Türkiye lobisi yapıyor. Türkiye'nin AB'ye katılım ortaklığı belgesinin de aynı dönemde onaylanacak olması bu temasların önemini artırıyor.

Dün Paris'te Fransa'nın Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı müsteşarları Jean-Michel Casa ve Daniel Lequartier ile biraraya gelen TÜSİAD Heyeti, temaslarında, ‘‘Türkiye'yi demokratik reformlar sürecinde destekleyin, Türkiye'nin savunma kimliğinde yer alması için ekonomik ve siyasi entegrasyon ve mali işbirliği çok önemli. Tam üyelik öncesi srateji çerçevesinde Türkiye'ye verilecek yıllık 180 milyon Euro'luk kaynağın eğitim, gençlik programları, KOBİ'ler ve bölgesel kalkınma için kullanılacak. Gümrük Birliği'nden kalma 375 Euro'yu unutmuyoruz. AB programlarına katılım için Türkiye'ye finansman sağlayın’’ talebinde bulundu.

IFRI'DA KONUŞTU

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu dün ayrıca, Fransa'nın en önemli think tank kuruluşu olan ve yarattığı tartışmalarla bilinen Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde (IFRI) bir konferans verdi. 1979 yılında kurulan ve Uluslararası İlişkiler konusunda Fransa'nın önde gelen bağımsız araştırma kuruluşları arasında yer alan IFRI, önemli uluslararası konularda fikir üretmek, ekonomi ve güvenlik konularında bölgesel ve uluslararası düzeyde tartışmalarıyla tanınıyor. Bu amaçla seminer ve konferanslar düzenleyen ve yayınları bulunan IFRI'nin yıllık olarak yayınladığı ünlü raporu Ramses, tüm dünyada tanınıyor.

Fransa'da siyasi ve iş çevreleri üzerinde oldukça etkili olduğu bilinen IFRI'ye Türkiye'de bir çok kez tartışma konusu oldu. Daha önce eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in konferans verdiği IFRI'de, Erkut Yücaoğlu ilk Türk sivil katılımcı oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle