GeriEkonomi TÜSİAD ‘çalışan kadın’ filmi yaptı, DİSK Başkanı ‘emekçi bakışı’nı kattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD ‘çalışan kadın’ filmi yaptı, DİSK Başkanı ‘emekçi bakışı’nı kattı

TÜSİAD ‘çalışan kadın’ filmi yaptı, DİSK Başkanı ‘emekçi bakışı’nı kattı
refid:16711008 ilişkili resim dosyası

40’ıncı yılını kutlamaya hazırlanan TÜSİAD, tüm yıla yaydığı etkinliklerin ilkini kadın konusuna ayırdı. Kadın sorunları ile ilgili hazırlanan filmde işadamlarının yanısıra DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de rol aldı. Çelebi, “Çalışma hayatında kadın konusuna emekçi bakışı ile yaklaştım” dedi.

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 2011’in tamamına yaydığı 40’ıncı yıl kutlama faaliyetlerinin ilkini kadın konusuna ayırdı. Önümüzdeki hafta kadın konusunda bir konferans düzenleyecek olan TÜSİAD bu konuda işadamlarının rol aldığı bir de kısa film çekti. TÜSİAD’ın ‘Çalışma hayatında kadın’ konulu konferansında gösterilecek kısa filmde, kadınların ekonomiye katılmasının sadece bir kadın sorunu değil, kadın-erkek herkesi ilgilendiren bir toplum sorunu olduğu mesajı verilecek. TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu’nun girişimiyle hazırlatılan dokümanter filmde, gerçek hayattan örneklerle kadınlar tarafından çalışma hayatına ilişkin sorunlar gündeme taşınacak.
Filmde, iş hayatından sanata, spor dünyasından siyasete toplumun farklı kesimlerinden tanınmış erkekler konuyla ilgili temel mesajları dile getirecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in de yer aldığı filmde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Süleyman Çelebi’nin yanı sıra Ali Sabancı, Hüsnü Özyeğin, Ethem Sancak, Ahmet Zorlu gibi işadamları da rol aldı.
40 yılın da filmini çekti
Bir süredir 40’ıncı yıl kutlamaları için hazırlıklarını sürdüren TÜSİAD tüm programı 20 Ocak’ta yapılacak genel kurulda duyurmayı planlıyor. Seçimsiz genel kurulda Erkut Yücaoğlu Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanlığı görevini Mustafa Koç’tan devralacak. Genel kurulda ayrıca TÜSİAD’ın 40 yılını anlatan bir de özel film gösterimi yapılacak. TÜSİAD’ın 40 yıllık yolculuğuna tanıklık edenler anılarını paylaşacak. Asıl kutlamalar TÜSİAD’ın kuruluş yıldönümü olan 22 Mart’ta devreye girecek.
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, TÜSİAD’ın projesinde yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Filmde emekçi bakış açısı ile kadın sorununu dile getirmeye çalıştım” dedi. Geçen yıl TÜSİAD yönetimi ile biraraya gelen Çelebi, bu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada DİSK yönetiminde kadın üyenin olmamasından yakınmıştı. Çelebi bu konuda, “Önümüzdeki yıl yapılacak genel kurulda yönetime bir değil 2 kadın üye girsin istiyoruz. Bunu hep dile getiriyorum, konunun takipçisiyim” diye konuştu.

Göbekli işadamına kadın sorununu anlattırdılar

TÜSİAD üyesi, Hedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, TÜSİAD’ın kadın konulu kısa filminde rol aldı. Sancak, şunları anlattı: “Kadın konusunu göbekli işadamlarına anlattırdılar. Ama benim göbeğim görünmedi, masanın arkasında kaldı. TÜSİAD bir senaryo yazmış. Çok yetenekli genç arkadaşların verdiği bu senaryo gereği ben filmde kadına yönelik pozitif ayrımcılığa daha kadınlar çocukken başlaması gerektiğini anlatıyorum. Kızlara bebek, ekrek çocuklarına silah bilgisayar gibi oyuncaklar vermenin sakıncalarını yaşanmış bir öyküden hareketle aktardım.”

‘Gelecek 100 Yıl’ın yazarı özel çalışma yapacak

TÜSİAD, 2009 yılında yazdığı “Gelecek 100 Yıl” adlı kitabında dünyanın geleceğine ilişkin yaptığı siyasi tahminlerle tartışma yaratan ABD’li ünlü stratejist George Friedman’a Türkiye’ye özel bir çalışma hazırlatıyor. Çalışmanın sonuçları TÜSİAD’ın 22 Mart’taki  kutlamaları kapsamında düzenlenecek sempozyumda açıklanacak. Friedman’ın tartışma yaratan kitabında Türkiye’yi de ilgilendiren bazı tahminler yer aldı.

TÜSİAD filminde oynayanlar

TÜSİAD’ın filminde filmde rol alan diğer isimler şöyle:
Prof. Dr. Asaf Savaş Akat (Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi)
Süleyman Çelebi (DİSK Genel Başkanı)
Hikmet Çetin (Eski Dışişleri Bakanı ve Eski TBMM Başkanı)
Ömer Dinçer (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı)
Kenan İmirzalıoğlu (Oyuncu)
Hüsnü Özyeğin (FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı)
Ali Sabancı (Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı)
Ethem Sancak (Hedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı)
Kerem Tunçeri (Sporcu)
Ahmet Zorlu (Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı)

Logo yarışması yoğun ilgi gördü

40’ıncı yılı dolayısıyla logosunu değiştirmeye karar veren TÜSİAD’ın bu konuda açtığı yarışmaya 1000 dolayında başvuru oldu. Sonuçları 20 Ocak’taki genel kurulda açıklanacak yarışmanın son başvuru günü 10 Ocak 2011 olarak belirlendi. Seçici kurulda yer alan isimler şöyle:
Bülent Eczacıbaşı (Eczacıbaşı Holding Yönetim Kur. Başkanı)
Bülent Erkmen (Grafik Tasarımcı)
Güler Sabancı (Sabancı Holding Yönetim Kur. Başkanı)
Haluk Tuncay (Grafik Tasarımcı)
Murat Dorkip (Grafik Tasarımcı)
Ümit Boyner (TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı)
Yurdaer Altıntaş (Grafik Tasırımcı)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle