GeriEkonomi TÜSİAD: Ar-Ge ordusu kuralım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD: Ar-Ge ordusu kuralım

TÜRKİYE'nin ithalat yaptığı şirketlerin Ar-Ge harcamalarını finanse etmesinden yakınan TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, ‘‘Bu parayla Ar-Ge ordusu kuralım’’ çağrısı yaptı.

TÜRKİYE'nin yaptığı ithalatla, yabancı şirketlerin Ar-Ge harcamalarını finanse ettiğini belirten Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu, ‘‘Bu parayla Ar-Ge ordusu kuralım’’ çağrısı yaptı.

TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve TÜSİAD'ın oluşturdukları, ‘‘Teknoloji ödülü’’ kapsamında bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve ana teması, ‘‘Tehditlerden fırsatlara Türkiye için teknoloji stratejileri’’ olarak belirlenen Teknoloji Kongresi ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Erkut Yücaoğlu, Türkiye'nin Ar-Ge harcamalarını şöyle anlattı:

‘‘Mesela Savunma Sanayii'ni ele alalım. Türkiye yılda 4 milyar dolarlık teçhizat ithal etmektedir. Bu rakamın yaklaşık yüzde 20-25'i Ar-Ge faaliyetleri için harcanan bedeldir. Yani, Türkiye satın aldığı teçhizatın geliştirilmesi için on yıl önce harcanan 1 milyar dolarlık Ar-Ge bedelini de ödemektedir. Bir kişinin yıllık Ar-Ge sektöründe istihdam edilmesinin yılda yaklaşık 50 bin dolara mal olduğunu düşünecek olursak, Türkiye 20 bin kişilik bir Ar-Ge ordusunun bir yıllık istihdam ücretini de böylelikle ödemiş olmaktadır. Dolayısıyla önümüzdeki on yılda yeni teknolojiler üretmeleri için dış ülkelere kaynak yaratmış oluyoruz. Bu yatırımı kendi bünyemize kaydırabilir, bunun için fon ayırabilir ve bu konuyu uzun vadede bize geri dönecek bir yatırım olarak görürsek teknoloji üretiminde söz sahibi olabiliriz.’’

GATES'LER YETİŞMELİ

Kongrede konuşan Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Başkanı Fikret Yücel de yerli teknoloji üretimini maksimize etmek, TÜBİTAK Başkanı Namık Kemal Pak da, ‘‘Bill Gates’’ gibi araştırmacı ve geliştirmeci insanlar yetiştirmek gerektiğini bildirdi.

Yücel, sürdürülebilir kalkınmada anahtar sözcüğün ‘‘innovation’’ (yenilik) olduğunu belirterek, Türkiye'de bu konuda pek duyarlı olunmadığını ifade etti.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Toplantısı'nda alınan kararların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen uygulanmadığını kaydeden Yücel, Türkiye'nin iyi bir teknoloji kullanıcısı olduğunu, ancak yeterli düzeyde teknoloji üretemediğini bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle