GeriEkonomi TÜRSAB, ‘Mısır’ uyarısı yaptı 25 bin turist bize dönecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜRSAB, ‘Mısır’ uyarısı yaptı 25 bin turist bize dönecek

TÜRSAB, ‘Mısır’ uyarısı yaptı 25 bin turist bize dönecek
refid:16894211 ilişkili resim dosyası

Mısır’da yaşanan son olaylar nedeniyle iptal edilen 100 bin rezervasyonun yüzde 25’ine yakınının Türkiye’ye kayması bekleniyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) de Türk turistler için resmi olarak Mısır’a gidilmemesi uyarısında bulundu.

Mahsur kalan yok
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Mısır’da yaşananları Türk turizmciler olarak üzüntüyle izlediklerini belirterek, ancak can güvenliği açısından Türk turistlere Mısır’a gitmeme uyarısında bulunduklarını söyledi. Mısır’a tatile gidecek 3 bin Türkün de rezervasyonlarını iptal ettiklerini açıklayan Ulusoy, “Ödenen paraları tehir ediyoruz. Hepsi sigortalı. Şu anda ülkede mahsur kalan Türk turist yok. Acenteler hepsini uçakla geri getirdi. 3 bin kişi geri döndürüldü. Olaylar duruluncaya kadar gitmeyin uyarısında bulunduk” dedi.
Türkiye’ye kayar
Başkalarının mutsuzluğundan Türk turizminin yararlanmayacağını ancak işin doğası gereği Mısır’da iptal edilen bazı rezervasyonların Türkiye’ye kayacağını da aktaran Ulusoy, “Ülkede 100 bin kişi rezervasyon iptal ettirdi. Bunların yüzde 25’i Türkiye’ye kayabilir” diye konuştu. Akdeniz Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır da, asla başka ülkelerin kötü durumlarından yararlanmak istemediklerini vurgulayarak, olayların gelişimi itibariyle Mısır, Tunus, Cezayir gibi ülkelerdeki son durumların Türkiye’ye olumlu etkisinin olacağını kaydetti.
Olmasını istemezdik
Mısır’a giden Rus, İngiliz, Alman ve Fransızların rota değiştirebileceğini aktaran Çorabatır, şunları söyledi: “Bölgedeki üzücü olayların Türk turizminde istemesek de etkilerini görmeye başladık. Lara ve Belek bölgesi zaten sezon üstü doluluğa sahip.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle