GeriEkonomi TÜRMOB: Dava açan vergisini geri alır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜRMOB: Dava açan vergisini geri alır

TÜRMOB, ek motorlu taşıtlar vergisi için ihtirazı kayıtta bulunmayanların dava açarak, ödedikleri vergiyi geri alabileceklerini bildirdi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Timur, yaptığı yazılı açıklamada, kamuoyunda ek vergiyi ihtirazı kayıt ödemeyenlerin dava açma hakkının olmadığı yolunda değerlendirmeler yapıldığını hatırlatarak, oysa bu verginin idarece tarh ve tahakkuk edilen bir vergi olduğunu ifade etti.
 
Timur, şunları kaydetti: ''Bu vergilerde mükelleflerin herhangi bir beyanı söz konusu olmadığından ihtirazı kayıtla beyan mümkün değildir. Tahsilat aşamasında ise 'ihtirazı kayıtla ödeme' gibi bir müessese yoktur. Tahsilat işlemlerine karşı her zaman dava açılabilir. Dolayısıyla bu vergiyi ödemiş olan bütün mükelleflerin, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararına dayanarak dava açma hakları mevcuttur.
  
Bu durumda Maliye Bakanlığı, gerek vergisini düzenli ödeyen mükelleflerin mağdur edilmemesi, gerekse yargıya tıkayacak ölçüde iş yoğunluğu yaratacak davaların açılmasını önlemek amacıyla yeni bir düzenlemeyle adalete ve devlete güveni geciktirmeden veya yeni bir düzenleme yapacağına inanıyoruz.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle