GeriEkonomi Türk'ün Türk'e döviz havalesi yasak ama serbest
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk'ün Türk'e döviz havalesi yasak ama serbest

Hazine Müsteşarlığı'nın, 32 Sayılı Karar'ı, ‘‘Türk'ün Türk'e döviz havalesi yasak’’ diye yorumlamasının yarattığı tedirginlik, Merkez Bankası'nın tebliği ile giderildi. Tebliğ de, ‘‘Hazine yasakta ısrarlı, ancak karşılaşılması muhtemel güçlükler nedeniyle, uygulama ikinci talimata kadar durduruldu’’ denildi.

Eylül ayı sonunda Türk Parası Kıymetini Korumu Hakkında 32 Sayılı Kararı, ‘‘Türk vatandaşları, birbirlerine döviz havalesi yapamazlar’’ şeklinde yorumlayan Hazine Müsteşarlığı, tepkiler üzerine geri adım attı. Merkez Bankası, 19 Kasım tarihinde tüm bankalara bir genelge göndererek, Hazine'nin, bu görüşünde ısrarlı olduğunu, ancak ‘‘uygulamada karşılaşılması muhtemel güçlükler’’ nedeniyle, bu uygulamanın ikinci bir talimata kadar durdurulduğunu açıkladı. Böylece, bir süredir Türk vatandaşları arasında da döviz havalesi yapan ve dövizli çekleri efektif olarak ödeyen bankacılık sisteminde, Hazine'nin ‘‘Türkiye'deki yeleşik kişiler arasında döviz havalesi yapmak yasaya aykırı’’ şeklindeki yorumuyla ortaya çıkan kaos ortadan kalktı. Bankacılık sektöründe kafa karışıklığına neden olan olay bir yabancı bankanın Merkez Bankası'dan dövizli banka çekleri ile ilgili olarak görüş istemesiyle ortaya çıkmıştı. Merkez Bankası yabancı bankanın başvurusunu, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar'ı uygulamakla yükümlü bulunan Hazine Müsteşarlığı'na iletmişti. Hazine Müsteşalığı ise 32 Sayılı Karar hükümlerine göre ‘‘Türkiye'de yaşayan bir kişiden yine Türkiye'de yaşayan diğer bir kişiye döviz havalesi yapılamayacağı’’nı bildirmişti. Merkez Bankası da Hazine'nin bu görüşünü 4 Ekim 2001 tarihli bir genelge ile bankalara aktarmıştı.

DERVİŞ DEVREDE

Hazine'nin 32 Sayılı Karar'a yönelik yaptığı bu yorum üzerine, bankıcılık sektöründe hissedilir bir tedirginlik başladı. Bu tedirginliği, Devlet Bakanı Kemal Derviş de bir süre önce dile getirmiş ve bu konuda Merkez Bankası'nın bir hazırlık yaptığını söylemişti. Merkez Bankası, 19 Kasım'da bankalara gönderdiği genelgede, Hazine Müsteşarlığı'nın hala Türk vatandaşlarının birbirlerine döviz havalesi yapmasının yasak olduğu görüşünde bulunduğunu tekrarladı. Genelgede, şöyle denildi: ‘‘Bu konuda Hazine Müsteşarlığı'ndan alınan 16 Kasım 2001 tarih ve 88075 sayılı yazıda, uygulamada karşılaşılması muhtemel güçlüklerin giderilmesini teminen söz konusu uygulamanın ikinci bir talimatlarına kadar durdurulduğu bildirilmektedir. Buna göre işlem yapılmasını rica ederiz.’’

Talimat ile yasa askıya alınır mı?

Merkez Bankası'nın önceki gün tüm bankalara gönderdiği yazıda, Hazine'nin 32 Sayılı Karar'ın 4/c maddesinin uygulanmasını ikinci bir talimata kadar durdurduğu açıklaması, hukukçular arasında yeni bir tartışma başlattı. Hiçbir yasa uygulamasının, herhangi bir kamu kuruluşunun talimatı ile kesintiye uğrayamayacağını belirten hukukçular, Hazine'nin Merkez Bankası kanalıyla yaptığı bu açıklamanın hukuki bir dayanağı olmadığını belirtiyorlar. Konuyla ilgili değerlendirme yapan bir hukukçu, ‘‘Hazine'nin bu açıklamasına anlam vermek güç. Hazine, ‘Yasaya göre Türkler'in birbirine döviz havalesi yasak. Ama ben bu yasayı bir süre uygulamayacağım' diyor. Herhangi bir kurum nasıl olur da Bakanlar Kurulu ve Meclis'in üzerine çıkabilir. Bu tavır, Hazine'yi yasa koyucunun üzerinde konumlandırıyor’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle