GeriEkonomi Turkuaz çalışanları belgelerini bile alamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkuaz çalışanları belgelerini bile alamadı

Turkuaz çalışanları belgelerini bile alamadı
refid:16680551 ilişkili resim dosyası

İç hat uçuşları ve charter seferlerinin durdurulmasının ardından Turkuaz Havayolları’nın Florya’daki genel merkezi de boşaltıldı. İşten çıkış belgelerini almak üzere bugün Florya’daki merkez binasına gelen Turkuaz Havayolları çalışanları, binanın boşaltıldığını görünce şirket yetkililerine tepki gösterdiler. Şirket yetkilileri, kimseye çıkış kağıtlarının verilmeyeceğini belirterek çalışanların ücretsiz izin kağıtlarını imzalamasını istedi.

Bir gecede boşaltılan şirketin ofisinde yer alan tüm envaterin Genel Müdür Hidayet Aydoğan’ın amcasına ait Aydoğanlar Holding’e götürüldüğü iddia edildi.

Turkuaz'ın macerası çabuk bitti

BİZ ÇEKTİK ONLAR DA ÇEKECEK

Turkuaz Havayolları’nda kabin memurluğu yaptığını ve 3 aydan beri ücret alamadıklarını söyleyen Serra Özata, "Şu an bize söylenen bir şey yok. Bize bugün iş çıkış belgelerimizin verileceği söylendi ama onu da alamadık. Bize çektirdiklerini biz de onlara çektireceğiz. Artık hukuki yollara başvuracağız" dedi.

Şirket merkezine gelen çalışanlar 30 Kasım itibari ile işten çıkarıldıklarını öğrendiklerini ancak bundan haberdar olmadıklarını ifade ettiler. Adını vermek istemeyen bir çalışan da "İşten çıkarıldığıma dair bir tebligat almadım. Çıkış belgemizi almak için geldiğimizde şirketin tamamen boşaltıldığını gördük. Personelin içeride kalan ücretleri var. Karşımızda bir muhatap göremiyoruz ve avukatlarımız ile görüşmeye başladık" diye konuştu.

UÇAKLARIMIZ SUUDİ ARABİSTAN'DA

Konu ile ilgili bilgi veren Turkuaz Havayolları yetkilileri, şirketin bütün faaliyetlerinin askıya alındığını ve personelin 3 aylık ücretsiz izne çıkarıldığını belirttiler. Turkuaz Havayolları’na ait uçakların Suudi Arabistan’da bulunduğunu da söyleyen yetkililer, "Turkuaz Havayolları olarak şirketimiz iflasını vermedi. Sadece şirket faaliyetlerini askıya aldık. Bu süreçte uçaklarımız Suudi Arabistan’da yerde kalacak. Şirketin zararı konusunda arkadaşlarımız şu an bir çalışma yapıyor. Hiçbir çalışanımızı mağdur etmeyeceğiz ve personelimizin içeride kalan geriye dönük maaşlarını en kısa sürede ödeyeceğiz. Şirketin İç hatlar uçuşlarına girmesi büyük problem oldu. Amacımız havacılık sektöründe Türkiye’de iyi bir noktaya gelmekti ama olmadı" dedi.

Şirket olarak yeniden yapılandırmaya gideceklerini de ifade eden yetkililer, bu sürecin ardından tekrar uçmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHGM) başvuracaklarını da eklediler.

Bu arada alacaklı olanlar da şirket merkezine gelerek paralarını tahsil etmek istedi. Görevliler alacaklıları basına konuşmaması için uyardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle