GeriEkonomi Türkmenistan tarafsız ve zengin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkmenistan tarafsız ve zengin

Türkmenistan tarafsız ve zengin

DÜNYANIN en büyük 4. doğalgaz üreticisi Türkmenistan, 25 yıl gibi, bir devlet için çok kısa sayılabilecek bir sürede daimi tarafsızlık siyaseti ve ekonomik büyümesiyle en hızlı gelişen ülkeler arasında yer almayı başardı.

Son yıllarda özellikle Çin’e ve komşusu İran’a yeni doğalgaz hatları inşa ederek enerji alanında dev yatırımlar gerçekleştirdi. Afganistan, Pakistan ve Hindistan doğalgaz hattının temelini de 4 ülkenin devlet başkanlarının katıldığı bir törenle atan Türkmenistan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 3 Haziran 2015 tarihli kararıyla ‘tarafsızlık’ statüsü kazanmıştı. Ülke artık, her açıdan Asya’nın ‘İsviçre’si olarak anılıyor.

BERDİMUHAMEDOV’UN VİZYONU

2007 yılı başında Devlet Başkanı seçilen Türkmenistan’ın Milli Lideri Gurbanguli Berdimuhammedov, 10 yıl içinde ülkesini başarıyla yönetirken, Türkmenistan’ı ekonomide dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri arasına soktu. Başkan Berdimuhammedov’un ‘açık kapılar ve barış’ siyaseti ülkenin küresel düzeyde siyasi saygınlığını arttırdı. Bütün bu atılımlardan sonra Türkmenistan’ın 25’inci Bağımsızlık Yıldönümünün coşkulu törenlerle kutlanacağı 2016 yılı, ‘Mirasa Saygı Duymak ve Vatanı Geliştirmek’ yılı olarak ilan edildi.

AŞKABAT’IN YÜKSELİŞİ

Özgün mimarisi ve ak mermerle kaplanan ihtişamlı binaları ile Aşkabat, Asya’nın en güzel başkentleri arasına girdi. 12 Aralık 1995’te BM Genel Kurulunda o zaman örgüte üye olan 185 ülkenin oy birliği ile tarafsızlığını onaylatan Türkmenistan, 3 Haziran 2015’te de BM üyesi 193 ülkenin oybirliği ile ‘daimi tarafsızlığı hakkındaki karar’ ile ‘bölgenin barış merkezi’ olmayı da başardı. Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhammedov “Bağımsız devletimizin gelişme sürecinde temel amacımız, ülkemizin çağ ve dünya ile uyumlu bir şekilde gelişmesidir” diyor ve sosyo ekonomik olarak daha hızlı gelişmek için ‘milliliği’ ve ‘bilimselliği’ esas alıyor.

ENERJİDE TRANSİT GEÇİŞLER

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un önerisiyle BM Genel Kurulu’nda ‘İstikrarlı çok yönlü transit geçitlerin oluşturulmasına yardım etmek amacıyla taşıtların tüm çeşitleri arasında kapsamlı işbirliğinin sağlanması yolunda küresel bir kararname’ de oybirliğiyle kabul edildi. Bu Kararname bu konudaki ilk küresel ‘resmi belge’ niteliğinde. Türkmenistan, bu alanda büyük uluslararası ve bölgesel projelerin birçoğunun da öncüsü. Bu projelerin hayata geçirilmesi komşu bölgeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğine büyük ivme katacak. Ayrıca; Orta Asya, Hazar, Karadeniz ve Baltık bölgelerini, Orta ve Yakın Doğuyu, Güney ve Güneydoğu Asya’yı birleştiren yeni jeopolitik sahanın temelini oluşturmaya imkân tanıyacak ve ‘Büyük İpek Yolu’ tekrar faaliyete geçmiş olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle