GeriEkonomi Türkmenistan, elektrik ihracatını arttıracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkmenistan, elektrik ihracatını arttıracak

Türkmenistan, elektrik ihracatını arttıracak

Orta Asya'nın doğalgaz zengini ülkesi Türkmenistan, doğalgaz ve petrol dışında yurtdışına elektrik ihracatını da arttırma yönünde önemli projelere imza atıyor. Ülkedeki mevcut 12 elektrik santralinin yanı sıra yeni santrallerin inşasına devam ediliyor.

Ülkedeki kurulu elektrik santrallerin gücü arttırılarak, İran ve Afganistan'a elektrik ihracatın arttırılması hedefleniyor. Bunun yanı sıra Pakistan ve Tacikistan'a da elektrik ihraç etme yolları araştırılıyor. Halihazırda, ülkenin Mari ve Lebap eyaletlerinde toplam 2269 MW kurulu gücünde 3 elektrik santralin inşaatı sürüyor. Bu projelerin tamamlanmasıyla Türkmenistan'ın toplam kurulu gücü 7438 MW'a ulaşacak.

Türkmenistan hükümeti, halihazırda İran ile Afganistan'a saatte 470 MW elektrik ihraç ediyor. Önümüzdeki dönemde Pakistan ve Tacikistan'a elektrik ihracatın gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

2016 yılının ilk çeyreğinde ülkede 5 milyar 887 milyon kilovat/saat elektrik üretildi. Bunun 932 milyon kilovat/saati yurtdışına ihraç edildi.

Türkmenistan'ın elektrik altyapısının yenilenmesinde Türk şirketlerinin de katkısı büyük. Türkmenistan’ın enerji üretim, iletim ve dağıtım şebekesinin önemli bir kısmını başarılı projeler ile kurmuş olan Çalık Enerji, tüm bu yapıyı kontrol edecek SCADA sistemini de modern bir altyapı ile donattı. Yapılan bu çalışmalar neticesinde enerji altyapısı hızla gelişen ve büyüyen Türkmenistan’ın önemli bir ihtiyacı başarı ile karşılandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle