GeriEkonomi Türkmen gazına esnek fiyat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkmen gazına esnek fiyat

Türkiye uzun vadeli enerji projeksiyonunda büyük önem taşıyan 16 milyar metreküplük Türkmen Doğalgazı Projesi müzakerelerinde, ödenecek fiyat açısından kötü bir sürprizle karşılaşmamak için kendisini sağlama aldı.

29 Ekim 1998'de iki ülke Cumhurbaşkanları arasında imzalanan anlaşmanın ardından önemli mesafe alınan 2.5 milyar dolarlık projede Türkiye, gazı Türkmenistan'dan satın alacağı fiyatın, yeni oluşturulacak ‘esnek formül’ ile belirlenmesini istedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş Hürriyet'e, doğalgaz fiyatının petrol fiyatıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirterek, şöyle dedi:

‘‘Petrol fiyatları uzun süredir dibe vurmuş durumda. Türkmenistan'dan alacağımız gazı bilinen formüllerle fiyatlandırmak, Türkiye'nin bu alandaki rekabet gücünü zayıflatacaktı. O nedenle biz, düşük seyreden petrol fiyatlarından doğrudan etkilenmeyecek yeni bir esnek fiyat formülü oluşturulmasını istedik.’’

FİNANSMAN PAKETİ

Türkmen Hükümeti'nce, 2.5 milyar dolarlık mega projenin işletme ve finansmanı için ‘Konsorsiyum Lideri’ olarak görevlendirdiği ve son anlaşmaya ‘şahit sıfatıyla’ imza koyan PSGI şirketi, finansman paketi ve maliyet analizlerini belirlemek üzere start verdi.

ABD'nin önde gelen iki enerji şirketi Bechtel ve GE Capital'in ortaklaşa kurduğu PSGI'nın hazırlayacağı finansman paketi, gazın Türkmenistan'dan Türkiye'ye kadar taşınması sırasında, boru hattının maliyeti, gazın geçtiği ülkelere ödenecek ‘geçiş ücreti’ gibi temel konulara açıklık getirecek.

Finansman paketi PSGI tarafından Ağustos ayında tamamlanarak Türkmen Hükümeti'ne teslim edilecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle