GeriEkonomi Türklerin yaptığı üniversite açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türklerin yaptığı üniversite açıldı

Türklerin yaptığı üniversite açıldı
refid:15161721 ilişkili resim dosyası

Sembol İnşaat tarafından Kazakistan’ın başkenti Astana’da inşa edilen Nursultan Nazarbayev Üniversitesi resmi bir törenle hizmete açıldı.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in de bulunduğu törene Sembol İnşaat'ın kurucularından ve aynı zamanda üniversitenin mütevelli heyetinde yer alan Fettah Tamince, Kazak devlet adamları, iş adamları, yerel yöneticiler ve akademisyenler katıldı.

Kazakistan’da yatırım yapan en büyük Türk şirketi ünvanına sahip olan Sembol İnşaat tarafından inşaa edilen üniversitenin 1. etabı 20 aylık süre içerisinde tamamlandı. 122.000 m2‘lik alan üzerine kurulu ilk etapta hazırlık sınıfları yer alıyor. Eylül 2010’da 500 öğrenci ile eğitime başlayacak hazırlık sınıflarına, UCL University College London’dan gelen 50’nin üzerinde öğretim üyesi  eğitim verecek.

Astana’da açılan yeni üniversite, ülkedeki eğitim, bilim, teknoloji ve mühendislik seviyelerinin artırılması ve uluslararası düzeye çıkarılması amaçlanarak kuruldu. Ayrıca, ekonomik gelişim ve insan kaynakları konularında, Avrasya’nın bilimsel ve kültürel merkezi olmayı hedefliyor.

Tüm etaplar tamamlandığında, 20.000 öğrencinin eğitim alabileceği, sosyal ve kültürel imkanlara sahip ve konaklama ihtiyaçlarının karşılanabileceği tesisleri de kapsayan toplam 700 bin metrekare alan üzerine kurulu bir kampüs olarak tasarlandı.

4 yıllık akademik program ve İngilizce olarak eğitim yapacak üniversitede, İngilizce ve diğer zorunlu dersler için hazırlık sınıfları da bulunuyor. Üniversiteden mezun olan öğrenciler, hem Nursultan Nazarbayev Üniversitesi, hem de işbirliği yapılan uluslararası üniversite tarafından verilen iki diplomaya sahip olacak. Bu üniversiteler arasında University College London, Carnegie Mellon University, University of Wisconsin-Madison, the Fuqua School of Business of the Duke University, Partners Harvard Medical International, University of Pittsburgh and University of Pittsburgh Medical Center, University of Pennsylvania, Argonne National Laboratory and Lawrence Berkeley Laboratory bulunuyor.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle