GeriEkonomi Türkler Hollanda'nın en aktif girişimcileri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkler Hollanda'nın en aktif girişimcileri

Hollanda'da yaşayan yabancılar içinde en aktif girişimcilerin Türk toplumu arasından çıktığı ve ülkede halen Türklere ait 9 bin dolayında işyeri bulunduğu açıklandı.

İçişleri ve Ekonomi bakanlıklarınca, azınlıklara ait işyerleri konusunda yaptırılan bir araştırma sonuçlarına göre, Türk girişimciler ortalama 35 yaşında işyerlerini kurmaya başlıyorlar. Diğer azınlık gruplarında ise bu ortalama 39 olarak belirlendi.

2000 yılı sonu itibarıyla yabancılara ait 49 bin işyerinin bulunduğu Hollanda'da, işyeri sahibi olma açısından Türkleri, 6.450 işyeri ile Surinamlılar, 5.130 ile Çin ve öteki Uzak Doğu ülkelerinden gelenler, 3.425 ile Faslılar ve 2.130 ile Mısırlılar izledi.

Hollanda'da daha çok bakkal, fırın, lokanta gibi küçük ölçekli işyerleri olarak başlatılan girişimciliğin, son yıllarda büyük aşama kaydettiği de belirlendi.

Yabancıların açtıkları işyerleri arasında, araştırma, danışmanlık, halkla ilişkiler, otomasyon gibi alanlarda hizmet sunan işyerlerinin sayısında da belirgin bir yükselme görüldü.

Bu arada geçen yıllara göre, kendi işyerini kuran yabancılar arasında iflas bildirenlerin oranında da azalma kaydedildi. 1993'te yeni işyeri kuran yabancılar arasında ilk bir yıl içinde iflas oranı yüzde 28 iken, bu oran geçen yıl yüzde 17'ye geriledi.

Araştırma sonuçlarına göre, işyeri kurmak isteyen yabancılar kuruluş aşamasında giderek daha profesyonel biçimde çalışmaya başladılar.

Yabancılara ait 5 bin dolayındaki işyerinin sahibini, bu ülkede doğan ikinci kuşak kişiler oluştururken, işyeri sahibi olan kadınların oranı da yüzde 20'nin üzerine yükseldi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle