Türkler, hem takım elbiseyle hem de tişörtle takılan saat tercih ediyor

Selçuk YAŞAR/LONDRA
09.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

İsviçreli saat markası TAG Heuer CEO’su Jean-Christophe Babin, “Türkiye büyüyen ekonomisiyle bizim için önemli bir Pazar. Türkler genellikle hem takım elbiseyle hem de tişört giyerken kullanabilecekleri saatleri tercih ediyor” dedi.

HOLLYWOOD yıldızları ve pek çok ünlü sporcunun tercih ettiği İsviçreli saat markası TAG Heuer, CEO’su Jean-Christophe Babin “Türkiye büyüyen ekonomisiyle bizim için önemli bir Pazar” diye konuşurken, TAG Heuer’in Türkiye’de en çok tercih edilen saat markalarından biri olduğunu söyledi. Babin, “Türkler genellikle hem takım elbiseyle hem de tişört giyerken kullanabilecekleri saatleri tercih ediyor. Türkiye şu an dünya kol saati pazarında 25’inci sırada. Büyüyen ekonomisi nedeniyle Türkiye’nin bu pazarda daha yüksek noktalara geleceğini düşünüyorum” diye konuştu. Türkiye’nin kendileri için oldukça önemli olduğunu söyleyen Babin, iş ve tatil nedeniyle bugüne kadar 6 kez Türkiye’ye geldiğini de söyledi.
Saatte motor teknolojisi
150’nci kuruluş yıldönümü ve Formula 1 McLaren Takımı ile birlikteliğinin 25’inci yılını Londra’daki McLaren Teknoloji Merkezi’nde kutlayan TAG Heuer, markanın yenilenen modeli Silverstone ve Calibre 1887’yi tanıttı. Markanın yıldönümü anısına 150 adet üretilecek Monaco V4 modelini anlatan Jean-Christophe Babin, “Müşterilerimiz bu saat ile bir otomobil motorunu bileklerinde taşıyormuş gibi hissedecekler. Mekanik hareketle otomatik kurulan saatte 4 dişli, kayış sistemiyle birbirine bağlı. Yaylardan alınan tahrik, dişlilere bu kayışlar aracılığıyla iletiliyor” dedi. Babin, platin kasalı ve timsah derisinden kayışı ile öne çıkan Monaco V4’un motor teknolojisi ile saat teknolojisini birleştiren dünyadaki tek tasarım olduğunu söyledi.
Türkiye’ye bir adet
Monaco V4’u 2004’te duyurduklarını fakat projenin 2005’te hayata geçirildiğini anlatan Babin, “Yeni saatlerin tasarımı sırasında Ar-Ge çalışmaları, çok ciddi hesaplamalar ve simülasyonlar yapılır. Bu saatte de daha önce kullanılmayan parçalar kullandık. Daha sonra yeterlilik, dayanıklılık ve esneklik gibi testlerden geçirdik. Yeni bir saat üretirken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bu saat, markanın prestijini ve gücünü gösteriyor” dedi. Babin, sadece 150 adet üretilecek ve satış fiyatı 150 bin İsviçre Frangı olacak Monaco V4 modelinden Türkiye’ye 1 adet gönderileceğini söyledi.

Emekli oldum artık müzeyle uğraşacağım

HEUER ailesinin 3’üncü kuşaktan torunu 77 yaşındaki Jack Heuer, TAG Heuer imzalı birçok saat tasarımının da sahibi. 1963’te Carrera tasarımına başladığında çok genç olduğunu belirten Heuer, “Meksika’da yapılan ‘Carrera Panamericana Yarışı’ o dönem çok ünlüydü. Yarış dünyasındaki birçok insan bu ismi çok beğendi. Çünkü yarışı hatırlatıyor, söylenişi çok güzel ve bence seksi bir isimdi” dedi. Son dönemde, markanın eski saatlerinin isimlerini kullandıklarını belirten Heuer, “Carrera, Silverstone, Monaco, gibi isimlerin lisansını aldık. Bizim dışımızda başka hiçbir saat markası bu isimleri kullanamaz” diye konuştu. Yeni projelerini sorduğumuz Heuer, “Ben artık emekliyim. Markanın 150’nci kuruluş yıldönümü nedeniyle TAG Heuer Müzesi’ni 2010’da birçok ülkeye taşıyacağız. Bu işle meşgul olacağım” dedi.

İnsanların saatine bakarak karakter tahlili yapıyor

JEAN-Christophe Babin, saatlerin insanların statüsünden çok tarzlarını ve kişiliklerinin bir yansıması olduğunu belirtti ve “Saatinize bakarak sizin klasik, sporcu, teknoloji düşkünü olup olmadığınızı anlarım. Fakat, Monaco V4’ü giyiyorsanız, sadece dizayn tutkunu ve saat koleksiyoncusu olduğunuzu değil aynı zaman zenginliğinizi de gösterirsiniz. Çünkü bu saat diğer saatlere göre pahalı” diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı