GeriEkonomi Türkiye'nin IMF'ye ihtiyacı yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin IMF'ye ihtiyacı yok

Türkiye'nin IMF'ye ihtiyacı yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantısı’nda uluslararası finans kurumlarının temsilcileri ve yatırımcılar ile bir araya geldi.

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, G20-Dünya Bankası-Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantıları için gittiği Washington’da dünyanın önde gelen yatırım fonları, yabancı mevkidaşları ve uluslararası finans kurumlarıyla görüşmeler yaptı. Albayrak’ın yoğun temaslarında ana gündem yeni ekonomi paketi olurken, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Albayrak’ın programının ikinci günde de ekonomi diplomasisi hız kesmedi. Bakan Albayrak’ın Washington temasları birebir yatırımcı toplantıları ile başladı. Albayrak, ilk olarak 8 trilyon doların üzerinde varlık yöneten Eaton Vance, Carlyle Group, Alliance Bernstein, Blackrock, Bluebay Asset Managment, PIMCO ve Goldman Sachs Asset Management gibi küresel fonlarla, aralarında başkanlarının da olduğu üst düzey yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Burada, muhataplarının tüm sorularını yanıtlayan Albayrak, özellikle yeni yapısal dönüşüm paketi ile ilgili bilgi verdi. Özellikle banka bilançolarını güçlendirecek ve aktif kalitelerini artıracak adımlar ile Türkiye’ye 5 yılda milli gelirin yüzde 10’undan fazla kaynak sağlayacak tasarruf stratejilerini anlattı. Albayrak, daha fazla detayın kısa süre içerisinde ilgili kurumlar tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti. Albayrak ilk gün ayrıca, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Suma Chakrabarti ve heyeti ile de Bankanın Türkiye yatırımları ile ilgili bir toplantı yaptı.

SON DERECE FAYDALI

Albayrak’ın görüşmelerinde son 6 aylık süre içerisinde yaşananlar da masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre, yatırımcıların son dönemlerde Türk ekonomisini yakından takip ettikleri ve yapılan çalışmaları değerli buldukları kaydedildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, “Toplantılar oldukça verimli geçti. Elbette öne çıkan konu yeni reform paketi oldu. Yatırımcılar bu paketle yakından ilgilendi. Çok fazla detay öğrenmek istediler. Bakanımız, verilen taahhütleri hayata geçirecekleri mesajını çok net verdi. Bazı konularda detaylar da paylaştılar. Son derece faydalı oldu. Tüm konular samimi bir şekilde ele alındı” değerlendirmesini yaptı.

TEPKİ ÇEKTİ

Yabancı yatırımcılar, Berat Albayrak’ın sunum yaptığı toplantıya yoğun ilgi gösterirken, Reuters ve Financial Times’ın isimsiz 2-3 yatırımcıyı kaynak göstererek olumsuz haber geçmesi tepki çekti.

Bakan Albayrak’ın perşembe günü gerçekleştirdiği bir diğer program ise JP Morgan tarafından düzenlenen yatırımcı toplantısı oldu. Bu toplantıda Albayrak, YEP hedefleri ve gerçekleşmeleri, Türkiye’nin borç yapısı, yeni reform paketi başta olmak üzere geniş kapsamlı bir sunum yaptı. Ayrıca soruları da yanıtlayan Albayrak, Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı olmadığı mesajını bir kez daha net bir şekilde ortaya koydu.Resmi programlarında Türkiye’nin gündemdeki konulara bakışını anlatan Albayrak, çok önemli bazı görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerin en önemlisi ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile yapılan görüşme oldu. Edinilen bilgiye göre, toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini artırma hedefine yönelik adımlar konuşuldu. Albayrak daha sonra cuma günü Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu yetkilileri ile de bir toplantı yaptı. Albayrak, cuma günü son olarak Türkiye tarafından temsil edilen IMF ülke grubu yemeğinde, Avusturya, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Kosova, Slovakya ve Slovenya’nın Finans Bakanları ile Merkez Bankası Başkanları’nı ağırladı.

TAİK’TE İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELECEK

BAKAN Albayrak’ın cumartesi günü programı resmi görüşmelerle devam etti. G20 ve Dünya Bankası toplantılarına katılan Albayrak, burada muhatapları ile görüşmelerini sürdürdü. Albayrak son olarak, Türk Amerikan İş Konseyi’nde (TAİK) ABD’li dev sanayi şirketlerinin ve yatırım fonlarının üst düzey yöneticilerine hitap edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle