GeriEkonomi Türkiye'nin fındık devi Oltan Gıda İtalyan Ferrero'ya satıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  109
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin fındık devi Oltan Gıda İtalyan Ferrero'ya satıldı

Türkiye'nin fındık devi Oltan Gıda İtalyan Ferrero'ya satıldı
refid:26755864 ilişkili resim dosyası

Türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısısı ve piyasanın en büyük firması Oltan Gıda, Nutella'nın üreticisi olan İtalyan Ferrero'ya satıldı. Oltan Gıda'nın cirosu 500 milyon doları geçiyor.

Dünya Gazetesi'nden Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre, fındık piyasasını sarsacak bir gelişme yaşandı. Buna göre Türkiye’nin fındık devi olan Oltan Gıda, Nutella ve Kinder’in de üreticisi İtalyan çikolata devi Ferrero Grubu’na satıldı. 2002 yılından bu yana fındıkta ihracat şampiyonu olan ve 500 büyük sanayi kuruluşu araştırmasında 55'inci sırada yer alan Oltan Gıda’nın satılmasının dünya fındık piyasasını ve çikolata sektörünü doğrudan etkilemesi bekleniyor.

Türkiyenin fındık devi Oltan Gıda İtalyan Ferreroya satıldı 49 YILLIK YÖRSAN DUBAİLİ OLUYOR

RESMİ AÇIKLAMA YOK

Öte yandan haberin ardından hurriyet.com.tr'nin ulaştığı Oltan Gıda yetkilileri, yönetim kurulu başkanı Orhan Veli Oltan'ın yurtdışında olduğunu ve haberle ilgili bir açıklama yapmayacaklarını belirttiler.

Trabzon merkezli Oltan Gıda’nın 5 fındık kırma fabrikası, 2 iç fındık seçme tesisi ve Trabzon’da fındık entegre tesisi bulunuyor. Şirket, fındık satışının yüzde 70’ini Ferrero’ya yapıyor. Oltan Gıda’yı satın alan Ferrero ise dünyanın çikolata devi olarak biliniyor. Ferrero geçen yıl dünya çapındaki 19. fabrikasını 300 milyon liralık yatırımla Manisa’da açmıştı.

Oltan Gıda 2012 -2013 sezonunda yaklaşık 68 bin ton iç fındık ihracatı karşılığında yaklaşık 500 milyon dolar gelir sağladı.

Türkiyenin fındık devi Oltan Gıda İtalyan Ferreroya satıldı ŞAHİN SUCUK'UN, KATARLI FONLA GÖRÜŞMELERİNE 'IŞİD RÖTARI'

Türkiye fındık ihracatının üçte birini tek başına gerçekleştiren Oltan Gıda, bir ay önce en fazla fındık ihraç eden firma ödülünü Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın elinden almıştı.

FERRERO FINDIĞIN YÜZDE 80'İNİ TÜRKİYE'DEN ALIYOR

Türkiye’den en fazla fındık alan Ferrero’nun Manisa’da kurduğu fabrikadan sonra Türkiye’de piyasada doğrudan yer alması bekleniyordu. Ferrero gibi daha birçok yabancı firmanın fındığa yatırım yapması bekleniyor. Böylece fındık ihracatında piyasa yabancı sermayenin eline geçmiş olacak. Ferrero’nun Oltan Gıda’yı alması ile zaten fındık ihracatının üçte birini tek başına kontrolüne alıyor.

Türkiyenin fındık devi Oltan Gıda İtalyan Ferreroya satıldı KUVEYTLİ DEV FON YATSAN'A ORTAK OLUYOR

Ferrero tüm fabrikalarında kullandığı fındığın yüzde 80’nini Türkiye’den alıyor. Ferrero’nun yıllık cirosu ise yaklaşık 10 milyar euro.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle