Türkiye'nin en zorlu yoluna ASELSAN el attı

AA
13.08.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

Otoyollardaki ilk "akıllı yol" uygulaması Gebze-İzmit batı kavşakları arasında gerçekleştirilecek.

ASELSAN'dan yapılan açıklamada, Türkiye'de en çok trafik kazası Gebze-İzmit batı kavşakları arasındaki 40 kilometre uzunluğundaki yolda gerçekleşiyor. Geçen yılın verilerine göre, TEM Otoyolunun Gebze-İzmit kesimi 25 bini ağır vasıta olmak üzere günlük ortalama 70 bin araç geçişi ile boğaz köprülerinden sonra en fazla araç trafiğinin yaşandığı yol kesimi olarak dikkat çekiyor.

ASELSAN'ın çalışmalarına başladığı "Gebze-İzmit Batı Kavşakları Arasına Trafik Yönetim Sistemi Tesisi Projesi" ile yoğun trafiğin yaşandığı bu yolda, trafiğin güvenli şekilde akışını sağlamak için sürücülerin hava ve yol durumu hakkında bilgilendirilmesi, hız limitlerinin yoğunluğa göre otomatik olarak düzenlenmesi ve kurallara uymayan sürücülerin cezalandırılmasının akıllı sistemlerle sağlanması hedefleniyor.

"Akıllı yol" sayesinde karayolundan en fazla aracın uyumlu ve konforlu bir şekilde faydalanması ile birlikte ölümlü ve yaralanmalı kazaların önüne geçilmesi sağlanacak.

18.7 MİLYON LİRALIK SÖZLEŞME

Konu ile ilgili Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından KAP'a yapılan açıklamada "ASELSAN ile KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü arasındaki "Karayolları 1.Bölge Müdürlüğü O-4 Otoyolu Gebze Kavşağı ile İzmit Batı Kavşağı Arasına Trafik Yönetim Sistemi Yapılması Yapım İşi" tarafımıza yer teslimi yapılmasını müteakip başlayacaktır. Sözleşme tutarı 18.745.789,- TL olup, bu açıklama İdare'nin 8 Ağustos 2014 tarihinde ASELSAN'a ulaşan yazısına istinaden yapılmaktadır. Sözleşme kapsamındaki işler 330 gün içinde tamamlanacaktır" denildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı