GeriEkonomi Türkiye'nin en yoksulu İç Anadolu'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin en yoksulu İç Anadolu'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin "Türkiye'de gelir dağılımı" ile ilgili yaptığı araştırma sonucuna göre Türkiye'nin en yoksul yüzde 1'lik kesiminin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunduğu, bu kesimin ayda 23 milyon lira ile geçindiği kaydedildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin "Türkiye'de gelir dağılımı" ile ilgili yaptığı araştırma sonucuna göre, coğrafi olarak ortalama hane geliri en düşük bölgelerin sırasıyla Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri olarak belirlendi.

TOBB'un yayın organı Ekonomik Forum dergisinin son sayısında yayınlanan araştırmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ortalama hane geliri ile İstanbul'un ortalama hane geliri arasındaki farkın 3.2 kat olduğu belirtildi.

Elde edilen gelire, ortalama olarak değil de dilimler itibariyle bakıldığında ise Türkiye'nin en yoksul yüzde 1'lik kesiminin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunduğu, bu kesimin ayda 23 milyon lira ile geçindiği kaydedildi.

Hem zengin hem yoksul

TOBB'un araştırmasına göre, Türkiye'nin en zengin kesimi İstanbul dışında, güneyde Adana ve Antalya'da, kuzey bölgelerinde ise Trabzon ve Erzurum'da bulunuyor.

Erzurum'da en zengin yüzde 1'lik grubun hanesine giren aylık ortalama gelir 8.6 milyar lirayı buluyor. Erzurum'da en zengin yüzde 1'lik kesimle, en yoksul yüzde 1'lik kesim arasındaki farkın ise 109 kat olduğu bildirildi.

Araştırmanın başka bir sonucuna göre ise en büyük 19 kent arasında gelirin adaletsiz bölündüğü illerin başında İstanbul, Adana ve Erzurum'un geldiği ifade edildi. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin enaz olduğu illerin başında ise Kocaeli ve Zonguldak geliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle