GeriEkonomi Türkiye'nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı kapsamında Türkiye’nin son beş yılda en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri açıklandı.

Deloitte Türkiye listenin ilk sırasında, son beş yılda yüzde 3031 oranında büyüme elde eden PhonoClick şirketinin yer aldığını bildirdi.

Müşteri yönetimi için teknolojik çözümler sunan Phonoclick’i, dijital ve mobil iletişim eğlence ve içerik hizmetleri sunan CE Bilişim (Cetech) yüzde 2890 oranlık büyüme ile ikinci en hızlı büyüyen şirket oldu.

Kurumsal bilişim çözümleri geliştiren ve sunan Bilgi Sistemleri ise yüzde 1942’likbüyüme oranı ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini belirlemeyi amaçlayan ve bu yıl üçüncüsü Türk Telekom sponsorluğunda düzenlenen programın sonuçları İstanbul’da düzenlenen bir törenle açıklandı.

Ödül törenine, Türk Telekom CEO'su ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve Interpro Genel Müdürü Zafer Kurdakul'un yanı sıra aday şirketlerin ve Deloitte Türkiye’nin ortak ve yöneticileri, iş dünyasının ve teknoloji sektörünün önde gelen isimleri katıldılar.

İNOVASYON VE FARKLILAŞMA

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 programının sonuçları hakkında bir değerlendirme yapan Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı M. Sait Gözüm şunları söyledi:

“Deloitte’un küresel düzeyde Teknoloji, Medya, Telekomünikasyon Grubu tarafından 1995 yılında başlattığı Teknoloji Fast50 programının ülkemizdeki üçüncü yılında gelinen nokta ülkemiz adına çok gurur verici. Program, sektörün gücünü, dinamizmini ve potansiyelini ortaya koyarken, iş dünyası ve kamuoyunun dikkatini AR-GE ve inovasyona çekiyor. Bu bakımdan, sektöre ve ekonomiye ciddi katkılarda bulunuyor.

Öte yandan program şirketlere, medyada yansıma almak, bilinirlik ve güvenilirliği artırmak, yeni yerli ve yabancı ortaklarla iş geliştirme fırsatları sağlamak ve çalışanların motivasyonunu yükseltmek gibi avantajlar sağlıyor. Programda başarı gösteren şirketlerimiz dinamik ve yenilikçi oldukları, hızla değişen pazar koşullarına uygun, entegre çözümler üretebildikleri için bu listeye girmeye hak kazandılar. Bu şirketleri diğerlerinden ayıran bir başka nokta geleceğin inovasyonda olduğunu çok önceden kavramış olmaları"

ANKETE VERİLEN CEVAPLAR

Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı’na katılan şirket yöneticilerinin, gerçekleştirilen ankete verdikleri yanıtlar, dünyadaki olumsuz ekonomik koşullara rağmen şirketlerin büyümesini sürdüreceğine güven duyduklarını belirttiler.

Ankete katılan yöneticilerin yüzde 97’si, şirketlerinin büyüyeceği konusunda “son derece” ya da “büyük ölçüde” güven duyduklarını açıklarken,bu güvenin temeli olarak da bu şirketlerin son beş yıl içinde elde ettikleri ortalama yüzde 517’lik gelir artışı gösterildi.Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı’na katılan şirketlerin yüzde 86’sı İstanbul’da yüzde 10’u Ankara’da ve yüzde 4’ü de İzmir'de faaliyette bulunuyor.

EN HIZLI BÜYÜYENLER YAZILIMCILAR

Hızlı büyüyenler listesinde 2006’da yüzde 39 ve 2007’de yüzde 46 olan yazılım şirketlerinin oranı, 2008’de yüzde 54’e çıktı. Donanım şirketlerinin oranı ise, 2007’de yüzde 17’den, bu yıl yüzde 8’e gerilerken, internet hizmetleri alanında faaliyet gösteren şirketlerin oranı ise değişmedi ve yüzde olarak kaldı. Deloitte Teknoloji Fast50 Programı’nda 30 milyon Euro ve üzeri ciro elde eden şirketlerin oranı, bu yıl yüzde 15’den yüzde 20’ye yükselirken, geçen yıl yine yüzde 15 olan 5 ? 10 milyon Euro cirolu şirketlerin oranı bu yıl yüzde 22’ye ulaştı.

Ankete katılan yöneticiler, gelecek 12 ay içinde Internet ve IP bazlı teknolojik çözümlerin büyüme potansiyeli taşıdığını söylerken, önümüzdeki üç yıl içinde ise kablosuz iletişim hizmetlerinin pazarda üstünlük elde edeceğini belirttiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle